A fogamzásgátlók kevésbé ismert veszélye

A hormonális fogamzásgátlók köztudottan megnövelik a vérrögök kialakulásának esélyét, ezért akinél már előfordult mélyvénás trombózis, annak fokozottan oda kell figyelnie a terhességmegelőzés során alkalmazott szerekre.

A hormonális változások igen nagy kockázatot jelentenek a trombózis szempontjából. Ez nem csupán a várandósság idejére értendő, hanem a fogamzásgátlók és egyéb hormonális készítmények alkalmazására is. Ezek ugyanis fokozzák a véralvadást, mivel gátolják az antitrombin nevű fehérje szintézisét, amely gátolná az aktív véralvadási faktorok hatását. Így tehát a hormonális szerek használata igencsak megnöveli a vérrögök kialakulásának esélyét, különösen abban az esetben, ha az érintett nő egyéb trombózisprovokáló faktorral is rendelkezik. Ezen felül a hormonális fogamzásgátlók a fibrin oldódásának gátlásával is a trombózis irányába hatnak.

Hogyan lehet felállítani a trombofília diagnózisát? Részletek itt.

Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája szerint a legideálisabb az lenne, hogy akiknek a családjában előfordult már trombózis, még a tabletták - és egyéb hormontartalmú készítmények és eszközök - alkalmazása előtt elvégeztetnék a trombofília szűrését. Ezáltal ugyanis fény derülhetne azokra a genetikai mutációkra, zavarokra, amelyek fokozzák a trombózishajlamot, így elkerülhető lenne, hogy életveszélyes mélyvénás trombózis vagy tüdőembólia alakuljon ki. Ha mégis bekövetkezik a baj, akkor fontos, hogy a jövőben szakember segítségével válasszunk védekezési módszert, ugyanis a trombózis megismétlődésének igen magas a kockázata.

A fogamzásgátlók és egyéb hormonális készítmények fokozhatják a trombózis kialakulásának kockázatát
A fogamzásgátlók és egyéb hormonális készítmények fokozhatják a trombózis kialakulásának kockázatát

Végérvényesen le kell mondani a tablettákról?

A fogamzásgátló tabletták trombózist okozó képességére már korán fény derült. E gyógyszerek fejlesztését úgynevezett generációk szerint nevezzük el: beszélhetünk első-, másod-, harmad- és negyedik generációs szerekről a hormontartalom és vegyi származékai függvényében. Érdekes módon leginkább a második generációs szerek veszélyesek, a harmadig generációs készítmények alkalmazásától már kevesebb trombózis várható, míg a negyedig generációsoknál megint kissé magasabb a rizikó - mutatott rá prof. Blaskó György.

Szabad-e hormontartalmú fogamzásgátlókat használni pajzsmirigybetegség esetén? Részletek itt.

Amennyiben előfordult már valakinél thromboembóliás esemény, úgy - ritka kivételektől eltekintve - érdemes hormonmentes módszereket választania, hiszen egy korábbi trombózis jelentős provokációs tényezőnek számít az ismételt trombózis szempontjából - hangsúlyozta a szakértő. Hozzátette, még az alacsony hormontartalmú készítményeket is célszerű kerülni, akárcsak a hormontartalmú méhen belüli eszközöket, tapaszokat, esetleg injekciókat.

Szerencsére ma már igen sok egyéb lehetőség közül lehet választani, hiszen a gumióvszer mellett léteznek igen hatásos spermicid készítmények, hormonmentes spirálok, pesszáriumok is, amelyekkel elkerülhető a nem kívánt terhesség.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egyéni elbírálás

Amennyiben még nem fordult elő vérrögösödés, ám igazoltan trombofíliával küzd valaki, úgy egyéni elbírálás függvénye, hogy szedhet-e fogamzásgátló tablettát. A döntést ugyanis befolyásolja, hogy milyen szintű a zavar, dohányzik-e az érintett, túlsúlyos-e, esetleg van-e egyéb olyan betegsége, amely fokozza a trombózishajlamot (például cukorbetegség, pitvarfibrilláció). Ha nem jelentős ez az úgynevezett rárakódásos rizikó, akkor az orvos újabb, alacsony hormontartalmú készítményeket javasolhat, amelyek sokkal kisebb kockázatot hordoznak magukban a trombózisra nézve, mint az első generációs szerek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.