Egy olvasónk mellfájdalomra panaszkodott , amely mindkét mellében jelentkezett. Ennek kapcsán felmerül a kérdés, hogy vajon milyen problémák, vagy természetes folyamatok okozhatnak mellfájdalmat?
A 30 és 50 év közötti nők nagy része tapasztal ideiglenes mellfájdalmat. Azonban fontos megjegyezni, hogy ez a mellfájdalom az esetek csekély hányadában jelez emlődaganatot.
Mellfájdalom és menstruáció
Kézenfekvő, hogy a mellfájdalom összefügg az ovulációval vagy a menzesz kezdetével. Ilyenkor a mellek érzékenyek, gyakran fájhatnak. Ezek olyan ciklikus fájdalmak, melyekre általában előre felkészülünk, természetes velejárói a menstruációs ciklusnak .
Mellfájdalom és csomók
A mellben kialakuló ciszták is okozhatnak fájdalmat. Ezek a nők nagy részénél megjelennek, ezek olyan mozgatható csomók az emlőben, melyek szúró, nyilalló fájdalmat okozhatnak. Általában az orvos ezt egy tű segítségével leszívja, majd a ciszta tartalmát megvizsgálják, hogy igazolják, biztosan jóindulatú elváltozásról van-e szó.
A fibrocisztás emlőbetegség esetén megnagyobbodott, érintésre érzékeny, tömött csomókról van szó. Ilyen esetben a ciszták és kötőszövetek elváltozásáról beszélünk, mely kialakulásának oka elsődlegesen a hormonális változásokban keresendő. Ilyen esetben érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis az ilyen jellegű elváltozások kezelést igényelnek.
Emlőgyulladás is okozhat fájdalmat, azonban ilyenkor látványos tünetek jelzik a betegség jelenlétét, ugyanis duzzanat, vörösség is tünetként említhető. A gyulladást általában antibiotikummal kezelik, azonban ha ez nem történik meg, tályoggá is alakulhat.
Ha mindkét mell fáj
Amennyiben méheltávolításon , illetve menopauzán átesett betegről van szó, akkor az ovuláció elmaradása okozhat mellfájdalmat, mely az ösztrogénterhelés tünete. A hormontöbblet emlőpanaszokat, cisztás emlőbetegséget okozhat, amely az esetek 2-6 százalékában mellrákká is fajulhat. Ebben az esetben a hormonális egyensúly helyreállítása végett erre megfelelő készítményeket kell szedni, melyeket orvos ír fel.