A menstruáció: alapvető tudnivalók a női ciklusról

A menstruációs ciklus megismerése egy nőnek elengedhetetlen. Nemcsak akkor, ha babát akarunk, hiszen ciklusunk hossza és erőssége sok mindent elárul aktuális testi-lelki egészségünkről. Szeressük és ismerjük tehát menzeszünket, hiszen rólunk szól.

A menstruáció, avagy a női test havi vérzése a női nemi szervek ciklikus változásán alapuló folyamat, melyen minden jól funkcionáló, egészséges női szervezet hónapról hónapra átesik, pubertáskortól egészen a klimaxig .

Kezdete 8 és 15 éves kor között valószínű, vége pedig 45 és 55 éves kor közé tehető, természetesen egyéni esetekben ez változhat. Ha például valaki 12 éves korában kezdett el menstruálni, és 52 éves koráig követik egymást ciklusai, akkor élete során összesen és körülbelül 480 menzesze van, nem számolva az esetleges terhességek miatt jelentkező szüneteket.

Egy nőnek 21-35 napig tart egy menstruációs ciklusa
Egy nőnek 21-35 napig tart egy menstruációs ciklusa

Hogy megértsük a menstruációs ciklust , tekintsük át röviden a női nemi szervek szerepét a folyamatban.

  • Két petefészek: tárolják, tüszővé fejlesztik, majd "kiengedik" a petesejteket
  • Petevezetők: szintén páros szerv, rajtuk halad a kiszabadult petesejt a méh felé, és bennük találkozik a spermiumokkal, ha volt közösülés a megfelelő pillanatban
  • Méh: izmos falú zsák, az embrió itt fejlődik 9 hónapig, ha nem történik megtermékenyülés, a menstruációs vérzés a méh falának leválásából, valamint ereinek folytonossághiány miatt jelentkező vérzéséből származik
  • Hüvely: izmos cső, a külvilág és a méh közötti kapcsolatot biztosítja

Hogyan zajlik?

A folyamatot hormonok irányítják. Az ösztrogén szintjének növekedése minden ciklus kezdetén egy (ritkán kettő) petesejt érését, majd a petefészekből tüszőrepedéssel történő távozását (ez az ovuláció) váltja ki. Ezalatt a méh nyálkahártyája elkezd megvastagodni, majd az ovuláció után, a progeszteron hatására tovább vastagszik, hogy vérerekkel gazdagon átszőve várja az esetlegesen megtelepedni szándékozó megtermékenyített petesejtet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Peteérés Peteérési kalkulátorunk segítségével kiszámolhatja, mely napokon fogamzóképes, illetve az esetleges terhességet mikor lehetséges kimutatni. Próbálja ki! A petesejt elkezd lefelé haladni a petevezetőn: ha nem történik megtermékenyülés, egyszerűen felszívódik, tehát nem a menstruációs vérrel távozik, ahogy sokan gondolják. Az ösztrogén és progeszteron szintje csökkenni kezd, a méh nyálkahártyája pedig ennek hatására leválik, és a menstruációs vérzés formájában távozik. Azaz nemcsak tisztán vér, hanem vér és szövetdarabok ürülnek a hüvelyen keresztül. A méh falának simaizomzata ilyenkor összehúzódik, hogy jobban segítse a folyamatot: ezért jelentkeznek hasi görcsök kisebb vagy nagyobb mértékben a menzesz során.

A menstruációs ciklus számokban

A ciklus első napja egyébként a vérzés első napja. Ettől a naptól számítva körülbelül a 12-14. nap tájékán hagyja el a petesejt a petefészket, majd az ovuláció és a vérzés elkezdődése között eltelik átlagosan 10-16 nap. Ez azt jelenti, hogy egy nőnek 21-35 napig tart egy menstruációs ciklusa a vérzés első napjától a következő ciklus első napjáig. Az ettől való komolyabb eltérések problémákra utalhatnak, kivéve kamaszkorban, amikor sokkal hosszabb és rendszertelenebb menstruációs ciklusok vannak.

A nők alapkelléke: a menstruációs naptár

Mindenképpen használjunk menstruációs naptárt vagy töltsünk le egy nekünk tetsző menstruációs naptár alkalmazást, hogy pontosan kövessük és ismerjük ciklusunkat. Többet elárulnak a fellépő változások, mint gondolnánk. Nem is beszélve arról, hogy milyen fontossá válik ez a tudás akkor, amikor gyermeket szeretnénk. Aki igazán ráhangolódott teste jelzéseire, sokszor akár azt is meg tudja mondani, melyik petefészkéből szabadult ki a petesejt az aktuális ovuláció során.

A varázslatos holdnapok
"Régi korok és más kultúrák lányai és asszonyai tudták, hogy miként használják a 'holdnapok' alatti kifinomult érzékenységet és a gyakran felfokozott lelkiállapotokat. Az indián asszonyok például a közösség többi tagjától távol a Holdkunyhóban menstruáló 'nővéreikkel' együtt énekkel, tánccal, testi, lelki történéseik és álmaik figyelésével töltötték a Holdnapokat." További érdekességek a menstruációról, egy különleges megközelítésből Hoppál Bori oldalán olvashatók, a noitestcsodai.hu oldalon.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.