A mióma első jelei

A mióma a méhizom jóindulatú daganata, amely rendkívül gyakori elváltozás a nők körében. Mennyire veszélyes ez a betegség és mik az első jelei?

A mióma elsősorban a 35 év feletti nőket érinti, kialakulásának esélye ebben az életkorban 17-20 százalék. 35 év alatt 2-3 százalékos az előfordulása. Ennek tükrében értelemszerűen a középkorú, vagy annál idősebb nők vannak veszélyben. Mennyire kell aggódniuk az elváltozást illetően?

A mióma okai

Kialakulásának fő oka a hormonális változásokban keresendő. A legvalószínűbb, hogy megtartott tüszőérés mellett rendszeresen elmaradó tüszőrepedés és sárgatestfázis okozza a méhizomban történő elváltozást. A mióma gyakran visszafejlődik terhesség alatt, emellett a progeszteron-kezelés hatására mérete csökken.

Milyen jelek utalnak miómára?

A miómás betegek 8-10 százaléka semmilyen tünetet nem észlel. A tünetek a mióma méretétől és helyzetétől függenek. Az első jelek az alábbiak:

  • nyomó érzés jelentkezik a hasban
  • tompafájdaloma kismedencében
  • menstruáció alatt jelentkező görcsös fájdalom
  • a menstruációs ciklus rendszertelensége
  • elhúzódó, alvadékos vérzés
  • havivérzés közeledtével fokozódik az emlőfeszülés
  • csökken a méhfal rugalmassága
  • ismétlődő korai vetélések, meddőség.

A rendszertelen, fájdalmas menstruáció utalhat miómára
A rendszertelen, fájdalmasmenstruációutalhat miómára

Más jelek is utalnak miómára

  • a gyakori vizelés, főleg éjszaka, is utalhat a miómára
  • vizeletelfolyási akadályok
  • gyakran jelentkező húgyúti fertőzések
  • az erős vérzés vashiányhoz, vérszegénységhez vezethet.

A mióma tünetei egymás után jelennek meg, úgymond láncreakcióban. A túl nagyra nőtt mióma komoly problémákat is okozhat. Terhesség alatt gyakoriak lehetnek a vetélések, koraszülések, az idő előtti lepényleválás, a méhlepény elégtelensége.

Mióma, polip, ciszta, endometriózis: titokzatos női betegségek A megszokott nőgyógyászati vizsgálatot rutinszerűen végzik az orvosok, páciensként már mi is fejből fújjuk a forgatókönyvet. Ám a szokásos apró problémák mellett néha titokzatosnak tűnő betegségek is képbe kerülnek. Mire számítsunk ilyen esetekben?

Ha a tüneteket észleljük magunkon, érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis a kisebb méretű miómák eltávolítása sokkal kisebb kockázattal jár és a szövődmények kialakulása is csekély. A gyógyulási esélyek jók, azonban a fogamzóképesség sok esetben nem menthető meg.

Amennyiben erős, rendszertelen a menstruáció, mindenképpen forduljunk orvoshoz!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +27 °C
Minimum: +14 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően délnyugat felől erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, ott kevesebb, az ország nagyobb részén viszont sok napsütés valószínű. Délutántól növekszik a záporok, zivatarok előfordulási esélye és számossága, amelyek dél felől észak felé terjednek, és rendszerbe is szerveződhetnek. A déli, délkeleti szél csaknem országszerte élénk lesz, amelyet több helyen erős széllökések kísérhetnek. Zivatarok környezetében átmenetileg viharossá fokozódhat a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet zömmel 24 és 29 fok között várható, délnyugaton lehet ennél kissé hűvösebb, míg az Alföld egyes részein 30 fok sem kizárt. Napközben melegfronti hatás érvényesül, ami kellemetlen tüneteket válthat ki sokaknál.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra