Miómára gyanakodhatunk a következő tünetek alapján:
- Nyomásérzés a hasban, illetve erős alhasi görcsök vagy fájdalom
- Elhúzódód, alvadékos, a szokottnál fájdalmasabb havi vérzések, de váratlan vérzéskimaradások, szokatlanul gyengemenstruációis utalhat miómára
- A szokottnál rövidebb idejű, rövid ciklus (21 és 23 nap közötti hosszúságú)
- Fájdalom a derék táján illetve a kismedencében
- Hasi puffadás, hányinger, székrekedés
- Szokatlanul gyakori vizelési inger
- Meddőség és vetélés
- Rossz vérkép, mely alacsony vas- és hemoglobin szintet mutat
- Gyakori fázás, hideg végtagok, lelassult keringés
- Általános gyengeség és rossz fizikai állapot, terhelhetőség hiánya
- Türelmetlenség, gyakori nyugtalanság, esetleg fokozott melankólia és szomorúság
Általában több tünet jelentkezik egyszerre, de fontos tudni, hogy a mióma tünetei egyénenként változhatnak. Ha a felsoroltak közül 3-4 tünetünk is van, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz, nőgyógyászhoz, aki ultrahangvizsgálattal állapíthatja meg, hogy van-e miómánk , ha igen, mennyi, mekkora, és hol helyezkedik el, és megfelelő kezelést is javasolhat.
Megelőzésképpen sokat segíthet a megfelelő táplálkozás és életmód. Több orvosi tanulmány is arra a következtetésre jutott, hogy a magas állati fehérje tartalmú, de gyümölcsökben és zöldségekben szegény étrend, illetve a vegyszerektől szennyezett növényi vagy más forrásból származó ösztrogénekben gazdag táplálkozás elősegíti a mióma kialakulását. Éppen ezért fogyasszunk rendszeresen minél több zöldséget és gyümölcsöt. Továbbá rendszeres sporttal, meditációval próbáljuk csökkenteni a stressz szervezetünkre gyakorolt káros hatásait.