A tablettaszedés mellett tapasztalt közti vérzések okairól

Fogamzásgátló tablettát szedők között néhányan tapasztalhatják, hogy a szedés során felléphetnek rendellenes vérzések. A következőkben a fogamzásgátló tabletta szedése mellett tapasztalható köztivérzések lehetséges okairól olvashatunk.

Keressük meg az okokat!

Ha a fogamzásgátló tabletták szedése során ún. közti vérzések lépnek fel, az érintettek ilyenkor hajlamosak azt hinni, hogy ezek a rendellenes vérzések a "tablettától" vannak, és anélkül, hogy konzultálnának az orvosukkal, abbahagyják a fogamzásgátlásnak ezt a hatékony formáját.

Pedig a közti vérzések számtalan okra vezethetők vissza, és közülük jó néhány semmilyen összefüggést nem mutat a fogamzásgátló tabletták szedésével.

Ne legyünk feledékenyek!

A fogamzásgátló tabletta szedésének első néhány hónapjában előfordulhat két menstruáció között ún. közti vérzés. Ennek oka, hogy a tablettában lévő ösztrogén hormon néhány szedőnél átmenetileg kevésnek bizonyulhat, ám a rendszeres tablettaszedés előrehaladtával szervezetük ráhangolódik az előírt adagra, így a köztivérzés spontán megszűnik. Amennyiben 3-4 ciklus után sem szűnik meg a közti vérzés, úgy érdemes orvosunkat felkeresni, aki vagy egy kicsivel nagyobb ösztrogéndózisú készítményt, vagy ún. fázikus készítményt fog javasolni további szedésre. Ezek a tabletták valószínűleg jobban meg fognak felelni testünk hormonigényének.

A tablettaszedés alatt bekövetkező rendellenes vérzések egyik leggyakoribb oka a női feledékenység. Ha kismértékű vérezgetést veszünk észre, akkor a tabletta bevételének elmulasztására kell először gondolnunk.

A betegségek árnyékában

Sok női nemi szervet érintő betegség is együtt járhat hüvelyi vérzéssel, ilyen a női nemi szervek gyulladásos megbetegedései, vagy daganatai. Ezért a rendszertelen vérezgetést ki kell vizsgáltatni, és a bajt nem tanácsos azzal elkendőzni, hogy "biztosan a fogamzásgátló tabletta az oka mindennek". Leggyakrabban a chlamydia nevű kórokozó okoz gyulladást és vérezgetést. Szexuális úton terjedő betegségről van szó, mely gyógyszerrel eredményesen kezelhető, ha időben szakemberhez fordulunk.

Diétás szokások - emésztési zavarok

Fontos tudni, hogy az ételek mennyisége és minősége szintén befolyásolhatja mind a tabletta hatóanyagának felszívódását, mind pedig a lebontását. A grapefruitban, a teában, a komlóban, a petrezselyemben lévő hatóanyagok (flavonoidok), a hosszantartó nagy adagú C-vitamin szedése és szénhidrátdús ételek hatására magasabb lesz az ösztrogénszint, így nem alakul ki vérzészavar, viszont éhezés és fehérjedús étrend mellett előfordulhat. Ezért is fontos a fogamzásgátló tabletta szedésénél, hogy lehetőleg a nap azonos szakában vegyük be és kerüljük a szélsőségeket az étkezési szokásainkban.

A hányás, a hasmenés és az emésztési zavarok a fogamzásgátló tablettában lévő hatóanyag felszívódását befolyásolják, különösen, ha a szervezetben ilyen állapot tartósan fennáll, mert ez a hatásos hormonszint csökkenését okozhatja, és közti vérzéshez vezethet.

Más készítmények szedése esetén konzultáljunk orvosunkkal

Vannak gyógyszerek, amelyek a fogamzásgátlóban levő ösztrogén lebontását felgyorsítják és így csökkentik annak hatását. Ilyenek például az epilepszia, a tuberkulózis ellenes gyógyszerek, egyes antibiotikumok, orbáncfű-tartalmú készítmények. Ezért ha új gyógyszert kapunk, mindig konzultáljunk az azt felíró orvossal, hogy fogamzásgátló tablettát is szedünk és kérdezzünk rá, hogy nem csökkenti-e az új gyógyszer a fogamzásgátló hatását.

Hormontartalom

A mai modern fogamzásgátló tabletták már csak a töredékét tartalmazzák azoknak a hormonadagoknak, amelyeket az 1960-as évek végén, az első tabletták tartalmazták. Ezt új hatóanyagok kifejlesztésével és az ún. fázikus tabletták bevezetésével érték el. Így a hormonadag csak a fogamzásgátláshoz szükséges mennyiségre redukálódott, és a mellékhatások előfordulása is minimálisra csökkent. A kis hormontartalmú készítményeknél a szedés hibái hamarabb okozhatnak hormoncsökkenést és következményes közti vérzést. A fázikus készítményre való áttérés itt is nagy segítség lehet.

Dohányzás

Azt csak kevesen tudják, hogy a nikotinnak női hormon (ösztrogén) ellenes hatása is van. De gondoljunk csak arra, hogy erősen dohányzóknál gyakoribb a meddőség, ha pedig létrejött a terhesség, akkor gyakoribb a koraszülés. Dohányzó nőknél korábban következik be a klimax, és gyakrabban fejlődik ki csontritkulás.

Miért éppen a fogamzásgátló tablettában lévő ösztrogén hatását ne csökkentené a cigarettában lévő nikotin? A megfigyelések azt is igazolják, hogy minél hosszabb ideje szedi a tablettát a dohányzó nő és minél több cigarettát szív naponta, annál nagyobb eséllyel számíthat közti vérzés bekövetkeztére. Ha a dohányzás a "bűnös", a közti vérzés nem azonnal - a tablettaszedés elején -, hanem későbbi időszakban, általában a 6. ciklus után jelentkezik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +24 °C
Minimum: +14 °C

Felhős idő várható, nagyobb eséllyel a déli országrészben lehetnek kevésbé felhős tájak. Csapadékrendszer halad kelet felé, melyben az eső mellett még zápor, beágyazott zivatar lehet, majd főként az északi, északnyugati tájakon valószínű eső. Az északiasra forduló szelet az éjszaka második felétől a Nyugat-Dunántúlon és északkeleten élénk széllökések kísérik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 8 és 15 fok között alakul. A melegfront nyomában ma egy hidegfront halad át az országon.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Győr-Moson-Sopron
Legrosszabbul:
Somogy
Kezdjük újra