A terhességi mérgezést így küzdenék le

A terhességi toxémia kimutatását segítő új jelzőanyagokat azonosítottak kutatók.

A terhességi toxémia diagnosztizálását és a betegségkockázat kimutatását segítő két új biomarkert azonosítottak kutatók. A Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism című folyóiratban publikált tanulmány szerint az FKBPL és CD44 biomarkerek felfedezése segítheti a betegség kezelésének fejlesztését is - írja a medicalxpress.com . A Sydney-i Műszaki Egyetem kutatója, Lana McClements szerint a két biológiai jelzőanyag segítségével a terhesség korai és késői szakaszában is diagnosztizálható a terhességi mérgezés, valamint kimutatható az előfordulás kockázata az egyébként teljesen egészségesnek tűnő nőknél.

A terhességi toxémia tünetei és kezelése A terhességi toxémia a várandósság második felében kialakuló, jellegzetes tünetekkel, szélsőséges esetekben magzati és anyai életveszélyes állapottal járó betegség. Alábbi cikkünkben részletesen olvashat a kórképről.

A kismamát és a magzatot is veszélyezteti

A terhességi toxémia, avagy preeklampszia hirtelen jelentkezhet a várandósság második felében, súlyos egészségi problémákat okozva a kismamánál és a magzatnál egyaránt. A többi között fokozza olyan krónikus betegségek kialakulásának kockázatát, mint a diabétesz és egyes szívbetegségek. A terhességi toxémia magas vérnyomást és szervi elégtelenséget okozhat a kismamáknál, koraszülést vagy akár halva születést eredményezve.

A toxémia a kismamát és a magzatot is veszélyezteti. Fotó: Getty Images
A toxémia a kismamát és a magzatot is veszélyezteti. Fotó: Getty Images

McClements szerint a betegségnek két fő típusa van: a 34. hét előtt kialakuló (korai) és a 34. hét után jelentkező (késői) preeklampszia. A szakember szerint a jelenlegi szűrések és ellenőrző vizsgálatok döntő többsége a korai terhességi toxémiára koncentrál, amely az összes eset mindössze 10-15 százalékát teszi ki, míg a késői preeklampszia kevés figyelmet kap.

A kutatók szerint az újonnan azonosított két biomarker különösen hasznos a késői terhességi toxémia diagnosztizálásában, a második és harmadik trimeszter között, amely időszak jelenleg híján van a megbízható biomarkereknek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

McClements szerint a felfedezés segítheti a korai diagnosztizálást, a súlyos terhességi toxémia és az esetleges komplikációk megelőzését, valamint betekintést adhat a betegség mechanizmusába.

A kutató szerint továbbá a diagnózis felállításában játszott szerepük mellett az FKBPL és CD44 biomarkerek a gyógyszeres kezelések és sejtterápiák célpontjaivá is válhatnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.