Mik az ösztrogéndominancia jelei?
" Mindként mellem fáj és néha égő érzést is érzek. A fájdalmat most már folyamatosan érzem, főleg nyomás hatására. Nincs csomó sem a mellben, sem a hónaljban. Egy évvel ezelőtt az orvos rákszűrésnél tapintással megvizsgálta, de ő sem talált semmit. Három havonta járok nőgyógyászhoz, mert petefészekcisztám van, amit folyamatosan figyel. A méhemet 5 évvel ezelőtt eltávolították. Mit tegyek?" - tette fel a kérdést Orvos Válaszol rovatunkban egy 43 éves olvasónk.
Diszharmónia a hormonháztartásban
"A méhe mellől a petefészkeit bizonyára nem távolították el. Azok azóta is folyamatosan termelnek ösztrogéneket , viszont ovuláció hiányában progeszteront nem" - hívja fel a figyelmet válaszában dr. Elek Csaba nőgyógyász.
Az ösztrogén és az azt ellensúlyozó progeszteron a női szervezet két kiemelt jelentőségű hormonja. Előbbinek a másodlagos női nemi jellegek fejlődésében van szerepe, így a mellek növekedésében, a méhnyálkahártya vastagodásában és a menstruációs ciklus szabályozásában. Utóbbi a megtermékenyítésben és a méhlepény létrehozásában, a terhesség létrejöttében jelentkezik fontos tényezőként.
A progeszteront az ovuláció során a tüszőből kijutott petesejt helyén megjelenő új sejtek termelik. Ha azonban nincs tüszőrepedés a tüszőérést követően, akkor anovulációról beszélünk . Egy-egy ilyen eset még nem okoz gondot a hormonháztartásban, ha viszont rendszeressé válik az ovuláció elmaradása, az ösztrogén termelődése túlsúlyba kerül, ami számos kellemetlen panasszal járhat. Elterelheti ugyanakkor az érintettek gyanúját, hogy a menstruációs vérzést utánzó anovulációs vérzés továbbra is ciklikusan jelentkezik.
A szimptómák széles tárháza
Az ösztrogéndominancia tünetei között - a teljesség igénye nélkül - említhető a meddőség és egyes menstruációs zavarok, de problémák jelentkezhetnek akár a hangulat, az anyagcsere, a testsúly, a vérnyomás vagy éppen a pajzsmirigy működésének terén. Alvás- és memóriazavar, krónikus fejfájás szintén jelentkezhet, sőt, súlyos esetben kialakulhat endometriózis , mióma vagy mellrák is.
"Az emlőmirigyekre pont ez az ellensúlyozatlan ösztrogéntúlsúly van kellemetlen hatással. Bármilyen furcsa is, az ovuláció beindításával vagy elnyomásával lehet segíteni az emlőpanaszokon. Ugyanez a hormonális egyensúlyzavar okozza a myomát, amely miatt a méhét eltávolították - legalábbis ezt az összefüggést sejtem" - válaszolta olvasónknak a szakember. Dr. Elek Csaba szerint a kezelés lényegét a peteérés helyreállítása jelentheti ebben az esetben.