Policisztás ovárium szindróma (PCOS)
A fogamzóképes nők körülbelül 10 százaléka szenved PCOS-ben . A betegség a hormonháztartást és az anyagcserét is érinti, és tünete lehet a rendszertelen menzesz, a vérzés gyengülése, illetve bizonyos esetekben a menzesz teljes egészében el is maradhat. Életmódváltással és gyógyszerekkel a probléma kezelhető, a kezeletlen PCOS viszont meddőséghez vezethet, ráadásul növeli a cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát is.
Pajzsmirigygondok
A pajzsmirigy betegségei hatással lehetnek az anyagcserére és a menstruációra is. Attól függően, hogy alulműködésről vagy túlműködésről van-e szó, a vérzés ritkábbá és gyakoribbá is válhat, illetve gyengülhet, de erősödhet is.
Cukorbetegség
Az 1-es és a 2-es típusú diabétesz is okozhat változásokat a havi vérzésben. Az 1-es típusúnál a ciklus hosszabb lehet, a vérzés tovább tarthat és erősödhet. Ez sok esetben fogamzásgátló tabletta szedésével kezelhető. A 2-es típusú cukorbetegség esetében - különösen a túlsúlyos nőknél - szintén hosszabbá válhat a ciklus. A menzesszel kapcsolatos változások tartóssá válása esetén érdemes lehet vércukorszint-mérést végeztetni.
Endometriózis
A nők mintegy 5-15 százalékát érintő endometriózis esetén a méhnyálkahártya sejtjei a méhen kívül is növekedni kezdenek. A kórkép erős vérzést és nagyon fájdalmas menstruációt okozhat, és mindenképpen orvosi kezelést igényel.
Étkezési zavarok
Ha valaki túl keveset eszik, emiatt pedig nagyon sok súlyt veszít, akkor megritkulhat, súlyos esetben pedig akár teljes egészében el is maradhat a havi vérzése. Ez akkor is előfordulhat, ha a fogyás oka a rendszeres és nagyon intenzív sport. A vérzéskimaradás oka, hogy fogyás miatt a testzsír mennyisége olyan mértékben lecsökken, ami már a hormonháztartásra is hatással van.
Forrás: health.com