Mi az az endometriózis?
Erről a betegségről akkor beszélünk, amikor az endometrium, vagyis a méhet bélelő nyálkahártya a méhen kívül máshol is, például a hasüregben is megjelenik. Ez azért problémás, mert az oda nem illő sejtek a megjelenésük helyén steril gyulladást váltanak ki, ráadásul ugyanúgy reagálnak hormonális változásokra.
Ez azt jelenti, hogy normál esetben a ciklus folyamán az esetlegesen megtermékenyített petesejt fogadására a méh előkészül. A női hormonok fokozott jelenléte mellett az endometrium megvastagodik, hogy a petesejt be tudjon ágyazódni. Ha a megtermékenyítés elmaradt, akkor a ciklus végén a hormonszint csökken, a feleslegessé vált megvastagodott szövet pedig vérzés kíséretében leválik.
Az endometriózis erős fájdalommal jár
Endometriózis tünetei
Az endometriózis tünetei sajnos nem utalnak egyértelműen a betegségre, így csak ezek alapján kimutatni a kórt nem lehet. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének olyan figyelmeztető jelek, melyek indokolnának a kivizsgálást. Ilyen lehet például az igen fájdalmas menstruáció, az ismeretlen eredetű hasi fájdalom, a sikertelen terhességek vagy a meddőség is.
A betegség igazolására általában laparoszkópiára van szükség, ekkor nemcsak igazoljuk a betegséget, hanem a szükséges szövettani lelethez is hozzájutunk, ami sajnos nélkülözhetetlen a továbbiakban esetlegesen tervezett gyógyszeres kezeléshez. Laparoszkópia során lehetőség van a megbetegedett szövetek eltávolítására is, így növelve a további kezelések hatásosságát vagy javítva a tervezett terhességek sikerességét. Az endometriózis gyakran okoz olyan kismedencei összenövéseket is, amelyek meddőség okai is lehetnek. Sajnos kezelés nélkül ez a betegség nemcsak a megtermékenyítés esélyét, de a sikeres terhesség valószínűségét is rontja.
Endometriózis okai és kezelése
Az endometriózis kiváltó okát egyelőre még nem ismerjük, de több elképzelés is létezik a témában. Az egyik legvalószínűbb az, hogy a nők szervezetében az endometrium sejtjei több helyre is elvándorolnak, ám az egészséges immunrendszer megakadályozza azok fejlődését. Egy immungyenge állapot miatt azonban a sejtek fejlődésnek indulnak, ezzel kiváltva magát a betegséget.
Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza elmondta, hogy a gyermektelen nőknél gyakoribb a betegség, illetve olyan kórok is előidézhetik, melyek megakadályozzák a menstruációs szövettörmelék rendes távozását a testből. Terhesség idején, vagy a menopauza után az endometriózis tünetei is - akárcsak a menstruáció - elmaradhatnak, megszűnhetnek.