Ovuláció előtt megemelkedik az ösztrogén szintje, ami miatt megduzzadnak a mell mirigyei, a progeszteronszint emelkedése a menzesz előtt egy héttel pedig a tejmirigyek növekedését stimulálja. Az ilyenkor tapasztalható mellduzzadás és mellfájdalom kéz a kézben jár a PMS, vagyis a premenstruációs szindróma egyéb tüneteivel, amelyek sok nő számára különösen kellemetlenné teszik ezt az időszakot.
A mellfájdalom okai
A legtöbb nőnél a mell felső, illetve oldalsó részén jelentkezik fokozott érzékenység, illetve egyesek akár a hónalj terültén is tapasztalhatnak ilyesmit attól függően, hogy hol mennyi mellszövet található. A fájdalomérzet és az érzékenység mértéke is egyénenként változhat: van, akinél inkább csak érintésre vagy például hason fekve tapasztalható. Ugyanakkor egyes nőknél akár konstans feszülés, fájdalom is jelentkezhet, függetlenül attól, hogy éppen mit csinálnak vagy milyen testhelyzetben vannak.
Hogy a fájdalmat enyhítsük, érdemes ilyenkor jól tartó, kényelmes melltartót viselni, emellett sportolni, és szükség esetén egy-egy recept nélkül kapható fájdalomcsillapítót is bevehetünk. Érdemes lehet csökkenteni a koffein- és a sóbevitelt, valamint a zsíros ételek fogyasztását egy héttel a menzesz előtt. Az orvosunkkal egyeztetve pedig szedhetünk B6-vitamint, illetve E-vitamint is táplálékkiegészítő formájában.
Ha megjön a menzeszünk , általában a fájdalom és az érzékenység is enyhül. Ha mégsem, és akár több héten is eltart, vagy esetleg rosszabbodik, esetleg kifejezetten csak az egyik mellre koncentrálódik, akkor mindenképpen menjünk el az orvosunkhoz.
Forrás: health.com