Ha a szex fájdalommal jár, esetleg utána vagy közvetlenül előtte érzünk kellemetlenséget, azzal a testünk üzenni akar: valami nincs rendben velünk. A diszpareuniának nevezett jelenséget számos mögöttes tényező magyarázhatja, és mindegyik esetében fontos a szakszerű kezelés. Betegség, fertőzés, fizikai vagy pszichés probléma - ezek közül bármelyik felelős lehet azért, hogy öröm helyett kínokban fürdünk közösüléskor.
A diagnózis: hüvelygomba
Gyakran előfordul, hogy hüvelygomba (candidiasis) áll a háttérben. A fertőzés legjellemzőbb tünetei a hüvelynél, illetve a szeméremtájékon tapasztalható viszketés, irritáció, a sűrű, darabos, túrós állagú, sárga vagy fehér színű, szagtalan folyás, illetve a vizeléskor jelentkező égő érzés. Egy idő után az ödéma és a hámsérülések miatt a szex fájdalmassá válhat, sőt az aktus alatt vagy után vérzés is jelentkezhet. Általában a Candida albicans nevű élesztőgomba okozza a problémát: a Candida törzsbe tartozó gombák számos baktériumfajjal együtt normál körülmények között is megtalálhatóak a hüvelyben, amíg azonban a hüvelyflóra természetes egyensúlyának fenntartásáért felelős tejsavbaktériumok (Lactobacillusok) száma megfelelő, jelenlétük nem idéz elő bajt. Ám ha valamilyen okból felborul az egyensúly, a Candida túlszaporodhat, és hüvelygomba alakul ki.
Bár a hüvelygomba nem tartozik a szexuális úton terjedő betegségek közé, tény, hogy amikor egy lány elkezd szexuális életet élni, megnőhet a fertőzés kockázata. A betegséget férfiak is megkaphatják, ilyenkor egyébként a pár mindkét tagját kezelni kell.
Hüvelygombára hajlamosító tényező lehet még, ha valaki immungyengeséget okozó betegséggel (pl. AIDS, cukorbetegség) küzd, vagy ha olyan gyógyszereket (pl. antibiotikum, hormontartalmú fogamzásgátló) szed, amelyek hatással vannak a hüvely savas pH-jára. Szintén növelheti a fertőzés kockázatát, ha szénhidrátban gazdag az étrendünk, túlságosan stresszelünk, szűk, műszálas anyagból készült fehérneműt hordunk, sokat áztatjuk magunkat a meleg vízben, amikor gyógyfürdőben vagy uszodában vagyunk, továbbá ha menstruálunk.
Irány az orvos!
Amennyiben a tüneteink alapján arra gyanakszunk, hogy hüvelygombánk van, minél hamarabb forduljunk nőgyógyászhoz, vagy bőr- és nemigyógyászhoz. Ellenkező esetben amellett, hogy állapotunk egyre rosszabb lesz, számolnunk kell a betegség rendszeres kiújulásával is. Az orvos kikérdez a tüneteinkről, felveszi a részletes kórtörténetünket, majd megvizsgál minket. Elsőként megnézi a szeméremtájékot, ezt követően egy speciális műszer segítségével a hüvelyt és a méhnyakat is ellenőrzi. Végül, amennyiben nem egyértelmű, hogy milyen kórokozó áll a tüneteink hátterében, mintát vesz a hüvelyváladékból, a kenetet pedig laboratóriumi vizsgálatra küldi. Az elemzés eredménye segíthet a pontosabb diagnózis felállításában és a célzott terápia összeállításában.
Hüvelygomba esetén a legtöbbször 1-7 napig tartó helyi kezelést alkalmaznak, ilyenkor antimikotikus, azaz hüvelygomba-ellenes hatású kúpokat, kenőcsöket kap a páciens. Bizonyos esetekben az orvos szájon át szedhető gyógyszert is felírhat. Ne feledjük: ha az állapotunk a kúra ellenére sem javul, vagy a szimptómák két hónapon belül visszatérnek, érdemes ismét felkeresni a szakembert. Rendszeresen kiújuló hüvelyfertőzés, vagy súlyos panaszok esetén egyébként már komplexebb, hosszabb ideig elhúzódó terápiára lehet számítani.
Ami még segíthet
A gyorsabb gyógyuláshoz életmódbeli változtatásokkal, a hajlamosító tényezők kiiktatásával is hozzájárulhatunk. Az alább - a teljesség igénye nélkül - felsorolt tanácsokat különösen visszatérő fertőzés esetén érdemes megfogadni, hiszen nagyban csökkentik a hüvelygomba kiújulásának lehetőségét is:
- Csak akkor szedjünk antibiotikumot, ha muszáj, és ilyen esetben mindig gondoskodjunk a hüvelyflóránk védelméről.
- Szellős, könnyű, pamut anyagból készült alsóneműt viseljünk.
- Soha ne legyünk huzamosabb ideig nedves alsóneműben, amilyen hamar csak lehet, cseréljük le egy tiszta, száraz darabra.
- Tartózkodjunk a hüvelyöblítéstől, az intim terület tisztán tartására pedig ne használjunk illatosított termékeket, például tusfürdőt vagy szappant.
- Szexuális aktus során kerüljük a spermicidfogamzásgátlóeszközök használatát és részesítsük előnyben a gumióvszert.