Felfázás? Derítse ki a valódi okot!

A hólyaghurutnak (közkeletű nevén felfázásnak) számtalan oka lehet. Általában a nőket érinti, de a férfiak körében is előfordul gyakori, kis mennyiségű, égető vizeletürítés és alhasi fájdalmak formájában.

Komoly aggodalommal tölthet el bennünket, amikor az alkalmi húgyhólyag-gyulladás (a felfázás) egyszer csak rendszeressé válik. Hiába kezelnek ki orvosaink célzottan a bajból, ha néhány héttel, hónappal utána mégis lecsap ránk ez a kellemetlen, szúró érzés.

Nézzünk néhány kiváltó tényezőt:

Az immunrendszer gyengesége

Ha tartalékainkat feléltük és nincs vitamin-utánpótlás, egyből jelez a szervezet akut betegségek megjelenésével. Krónikus esetben felborulhat a bélflóránk egyensúlya, és immungyengeség, gombás fertőzések alakulhatnak ki, mely átterjedhet a húgyutakra is.

Alhasi elváltozások

Húgyúti szűkület (kő, daganat stb.), vagy prosztata-megnagyobbodás miatti vizeletpangás, melynek következményeként fertőzés léphet fel.

Hormonhatások

Ösztrogénhiányos állapotokban (pl. változókor) a hüvelyflóra gyengülhet, ami baktérium elszaporodáshoz és továbbterjedéshez vezethet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Szexuális együttlét

A szexuális együttlétek során előfordulhat, hogy a normál bélbaktériumok bekerülnek a húgycsőbe. Ritkább az az eset, hogy a partner a kórokozó hordozója.

A hideg

Hideg időjárás és nem megfelelő öltözet is lehet egy visszatérő felfázás okozója. Ilyen például, ha a téli uszoda használat után felelőtlenül, könnyelműen lépünk ki a mínuszokba.

Terápiaként összpontosítsunk a következőkre:

Belsőleg:

A vizelet mennyiségének növelésével segítjük a baktériumok kiürülését a szervezetből. Természetes vízhajtó zöldségként fogyasszunk spárgát, zellert, vízi tormát, sárgarépát, retket, paradicsomot, uborkát és salátalevelet! Gyógynövények közül javasolt a lestyán-, nyírfalevél-, aranyvessző-, zsurló- vagy csalántea.

A vizelet fertőtlenítésével segíthetjük a kórokozók pusztulását. Szerezzünk be házi patikánkba tőzeg-, vörös- vagy feketeáfonyát és medveszőlőlevél-, kakukkfű- vagy kamillateát !

Az immunrendszer erősítésével felkészítjük szervezetünket a kórokozókkal szembeni védekezésre. Fogyasszunk rendszeresen pro- és prebiotikumokat (pl. natúr joghurt, borsó, hagymák, articsóka, csicsóka), piros, sárga és zöld színű zöldségeket és gyümölcsöket, valamint gyógynövények közül kasvirágot és kökényt!

Kerüljük a só és a cukor használatát ezekben a napokban, melyek leterhelik a vese működését, és hátráltatják a baktériumok pusztulását.

Csökkentsük le vagy iktassuk ki az étrendből a panaszok ideje alatt a vizeletsavasító hatású nyersanyagokat! Ilyenek a húsok, kagyló, tojás, földimogyoró, dió, kenyér, reggeli gabonapelyhek, tészták, rizs, lencse, kukorica, szilva, kávé, cukor, méz, szirupok , lekvárok.

Külsőleg:

A rendszeres (min. 4 óránkénti) vizeletürítés a panaszok enyhülésével se maradjon el! Szexuális együttlétek után is menjünk el WC-re, ezzel "kiöblíthetjük" húgycsövünket! Kerüljük a hüvelyflórát gyengítő termékek használatát (pl. spermaölő készítmények, tusfürdők)!

Ha a panaszok két-három napon belül nem enyhülnek, mindenképpen forduljunk orvoshoz, ha ugyanis a probléma a vesére húzódik, az komoly szövődményekhez vezethet!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.