Gyakran szedsz fájdalomcsillapítót? Nagy baj lehet belőle

Súlyosbíthatnak néhány alapbetegséget, illetve akár bélgyulladást vagy bélfekélyt is okozhatnak a gyakran használt nem-szteroid gyulladáscsökkentők – derült ki egy friss magyar kutatásból.

„Akár súlyosbíthatják is bizonyos betegségek tüneteit a leggyakrabban használt nem-szteroid gyulladáscsökkentők, mint az ibuprofen vagy az acetilszalicilsav hatóanyagú készítmények, ha rendszeresen vagy nagy mennyiségben szedik őket”figyelmeztetett új közleményében a Semmelweis Egyetem. Mint írták, ezek a készítmények befolyásolhatják a bélrendszerben élő mikroorganizmusok összetételét, ez pedig nemcsak negatívan hathat az alapbetegségre, hanem szélsőséges esetben akár bélgyulladást vagy bélfekélyt is előidézhet.

hasi fájdalommal küzdő nő fekszik a kanapén
Állapotromlást, bélgyulladást vagy bélfekélyt is okozhat a túlzásba vitt fájdalomcsillapító-szedés. Fotó: Getty Images

Rengetegen szednek napi szinten fájdalomcsillapítót

A Semmelweis Egyetem kutatócsoportja egy többéves projekt keretében vizsgálja, hogy a leggyakrabban alkalmazott fájdalomcsillapítók miért és hogyan vezethetnek a több mint 100 milliárd mikroorganizmusból álló bélmikrobióta egyensúlyának felbomlásához, az úgynevezett diszbiózishoz. A nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) világszerte a leggyakrabban használt gyógyszerek közé tartoznak, ugyanis naponta több mint 30 millió ember szedi őket.

Azt már régóta tudjuk, hogy a nem-szteroid gyulladáscsökkentők túlzott szedése felboríthatja a bélflóra egyensúlyát. Most arra keressük a választ, hogy mi állhat ennek a folyamatnak a hátterében, amelyet csak részben ismerünk” – mondta dr. Zádori Zoltán, a Semmelweis Egyetem Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézetében működő Gasztrointesztinális Munkacsoport vezetője.

A szakember hozzátette, az is tény, hogy a gerincet vagy végtagokat érintő krónikus ízületi gyulladásos betegséggel, illetve a reumás ízületi gyulladással küzdő betegeknél jellemző, hogy felborul a bélflóra egyensúlya, és így több olyan baktérium is elszaporodhat, amelyet összefüggésbe hoznak ezen betegségek kialakulásával és súlyosbodásával. „A szakirodalom áttekintésével arra jutottunk, hogy ezek a bakteriális eltérések nagyon hasonlók az NSAID-ok által okozottakhoz. Mindezek alapján felmerül, hogy a gyógyszer okozta diszbiózis hozzájárulhat ezeknek a betegségeknek a súlyosbodásához, és hosszú távon korlátozhatja az nem-szteroid gyulladáscsökkentők terápiás hatását” – magyarázta.

Mitől függ, hogy okoz-e károsodást a fájdalomcsillapító?

„Jelenleg több mechanizmust is feltételezünk a nem-szteroid gyulladáscsökkentők által okozott diszbiózis hátterében, így a vegyületek által okozott bélnyálkahártya-gyulladást, a bél pH-értékében, motoros aktivitásában vagy epesav összetételében beálló változásokat, de az sem kizárt, hogy az NSAID-ok közvetlen antibakteriális tulajdonságai bontják meg a béflóra egyensúlyát. Ezek a folyamatok azonban szorosan összefüggenek egymással, sokszor kétirányúak, és nagyon nehéz meghatározni, melyik volt először. Például a csökkent epeműködés a bélbaktériumok túlszaporodásához vezethet, ugyanakkor a diszbiózis is megváltoztatja az egyes epesavak mennyiségét” – magyarázta a projektvezető kutató.

Mint írták, a NSAID-ok által okozott bélkárosodás általában a vékonybélben alakul ki, a gyulladás pedig legtöbbször csak enyhe, ezért nehezen észrevehető. A problémára a hasi fájdalom, a hasmenés, esetleg a vérszegénység figyelmeztethet. Ritkán, súlyosabb esetekben azonban bélperforáció is kialakulhat.

Arra a kérdésre, hogy milyen adag NSAID szedése és mennyi idő után károsíthatja a bélflórát, nem lehet egységes, általános választ adni. Jelentős egyéni különbségek vannak ugyanis a vegyületekkel szembeni érzékenység tekintetében. Emellett a mikrobióta összetétele is számos egyéb faktortól – például az érintett életkorától, életmódjától és egészségi állapotától – függ.

A Gasztrointesztinális Munkacsoport jelenleg azt is vizsgálja, hogyan lehet a fájdalomcsillapítók káros hatásait kivédeni vagy ellensúlyozni. Egyebek mellett kannabinoidokkal kísérleteznek, amelyekről korábban már bebizonyosodott, hogy hatékonyak egyes bélproblémák, például az irritábilis bél szindróma kezelésében. A kutatási projekt 2021-ben kezdődött, és 2025-ben ér véget.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +10 °C

Erősen felhős vagy borult lesz az ég, de a déli, délkeleti tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet a felhőzet. A északnyugati, északi tájakat érintő esőzés egyre kisebb területre korlátozódik, majd főként hazánk déli felében több helyen záporok, zivatarok alakulhatnak ki, amelyeket felhőszakadás is kísérhet. Az északi, északkeleti szél többfelé megélénkül, elsősorban északkeleten és a Nyugat-Dunántúlon helyenként megerősödik. Zivatarok környezetében átmenetileg viharos széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet az ország északnyugati, északi felében 11 és 18, délebbre 19 és 25 fok között várható. A melegfront nyomában ma egy hidegfront halad át az országon.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Győr-Moson-Sopron
Legrosszabbul:
Komárom-Esztergom
Kezdjük újra