„22 tonnányi olyan, gyógyhatásúként hirdetett terméket semmisített meg a rendőrség, amelynek nem volt forgalombahozatali engedélye, sőt alkalmazhatósága sem volt igazolt, és fogyasztása akár egészségkárosodást is okozhatott volna” – számolt be róla Facebook-oldalán az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI). Mint írták, a különböző étrend-kiegészítők és gyógyhatásúnak mondott készítmények internetes terjesztésével kapcsolatban két évvel ezelőtt indítottak nyomozást. A csodaszerként hirdetett termékeket a legtöbbször elismert és nagy szaktekintélyű szakemberek nevével visszaélve reklámozták.
Egészségedet kockáztatod, ha beszeded ezeket
A többségében közösségi oldalakon terjedő promóciókban reklámozott termékek skálája széles. A lefoglalt, 130-féle „csodaszer” között volt például
- fogyást elősegítő étrend-kiegészítő,
- immunerősítő gyógyszer,
- körömgomba elleni készítmény,
- magas vérnyomás elleni szer,
- érrendszeri problémák kezelésére ajánlott tabletta,
- cukorbetegeknek kínált „gyógyhatású” készítmény.
Több ügyben is feljelentést tett a Nemzeti Védelmi Szolgálat, a büntetőeljárások mindegyike a fogyasztók megtévesztése és személyes adattal való visszaélés miatt indult. Egyes eljárások során a nyomozók már konkrét céghez is eljutottak, és mintegy 150 raklapnyi terméket foglaltak le.
Ne Facebook-hirdetések alapján válassz gyógyszert!
Az OGYÉI és a rendőrség az tanácsolja, hogy semmiképpen se vásárolj ismeretlen eredetű és összetételű, be nem vizsgált, forgalombahozatali engedéllyel nem rendelkező termékeket. Az ilyen készítmények fogyasztásának a legfőbb veszélye az, ha emiatt felfüggeszti a beteg a már beállított gyógyszeres kezelését – ez ugyanis akár súlyos, életveszélyes következményekkel is járhat.
Manapság egyre több olyan, az interneten forgalmazott „csodatermékről” hallhatunk, amelyeket súlyos betegeknek ajánlanak. Ne dőlj be a csalóknak!