„A hideg levegővel vagy hideg vízzel való érintkezés okozta csalánkiütést hideg urticariának – hétköznapi szóhasználatban hidegallergiának – nevezzük. Leggyakoribb tünete ősszel és télen a hideg hatására viszkető csalángöbök megjelenése, főleg a ruhával nem fedett területeken, arcon, füleken, kézfejeken, kézujjakon” – magyarázta dr. Garaczi Edina, az Allergiaközpont bőrgyógyásza, allergológusa és klinikai immunológusa. Mint mondta, a téli időjárás okozta bőrpanaszok között speciális helyet foglal el a hideg levegő által kiváltott viszkető csalánfoltok, duzzanatok megjelenése, szakember segítségével azonban enyhíthetők a panaszok.
Nagyon súlyos tünetek is jelentkezhetnek
Ahogy az a BENU Gyógyszertár cikkében is olvasható, a hidegallergia bőrtünetek és szisztémás tünetek formájában is jelentkezhet. A leggyakrabban a következő panaszok alakulnak ki a hideg hatására:
- heves bőrpír,
- erős viszketés,
- fájdalom,
- duzzanat,
- hólyagosodás.
Ha a hideginger nagyobb bőrfelületet vagy nyálkahártyát érint, akkor igen komoly mennyiségű hisztamin szabadulhat fel a szervezetben. Ez hidegrázáshoz, erős fejfájáshoz, szívritmuszavarhoz, vérnyomás-ingadozáshoz, vagy légzési problémához, vagy akár ájuláshoz is vezethet.
Igazából nem is allergia
A hidegkiütés egy úgynevezett pszeudoallergia, vagyis álallergia. Ez azt jelenti, nem egy allergén anyag – például pollen – váltja ki a panaszokat, hanem egy fizikai inger (hideginger) hatására szabadul fel hisztamin a szervezetben.
Nem csak egyszerű kellemetlenségről van szó, a heves panaszok ugyanis jelentősen ronthatják az érintettek életminőségét, ráadásul az állapot akár életveszélyes anafilaxiás sokkhoz is vezethet. Az érintettek döntő többsége fiatal nő, de férfiak körében is előfordulhat.
Jaj nekünk, nőknek, amint közeledik a menopauza. Az „elsárkányosodás”, a hőhullámok, és megannyi nehezen viselhető tünet sorra bekopogtat. Állítólag azonban a tesztoszteron pótlásával igen jó eredményeket érnek el.