Hogyan előzzük meg tavasszal a felfázást?

A szokatlan, „márciusi télben” igencsak legyengült a szervezetünk védekezőképessége, így fokozottan ki vagyunk téve a felfázás veszélyének. A kiszámíthatatlan időjárás továbbra sem könnyíti meg az életünket, de fontos megjegyezni, hogy a köznyelvben felfázásnak nevezett állapotot sokszor nem elsősorban a hideg, hanem a különböző kórokozók, baktériumok okozzák.

A húgyúti fertőzések tünetei közé tartozik a csípő, égő érzés, a gyakori vizelési inger, a fájdalmas vizeletürítés és a zavaros, bűzös, esetleg véres vizelet is. Emellett nőgyógyászati és kismedencei gyulladások, hormonális tényezők, a változókor, a menzesz, de még a fogamzásgátló tabletta szedése is hajlamosíthat húgyúti fertőzésekre. Az sem véletlen, hogy ezek az elváltozások jellemzően a hölgyek körében alakulnak ki. A női húgycső rövid és egyenes volta, valamint a végbél és a hüvely közelsége miatt az ott tanyázó baktériumok könnyedén eljuthatnak a húgyhólyagig.

felfázás
A kiszámíthatatlan időjárás nem könnyíti meg az életünket.

Könnyebben szerezhetjük be a betegséget azért is, mert a tél miatt szervezetünk mostanra felélte tartalékait. A test akut megbetegedésekkel és fertőzésekkel jelezheti, hogy alapvető vitaminok hiányoznak és hogy legyengült az immunrendszer. Mindemellett a vissza-visszatérő hideg időjárás és a nem megfelelő öltözet is felfázást okozhat. Az idő továbbra is csalóka lehet, hiszen előfordulhat, hogy a napsütés ellenére nem emelkedik oly mértékben a hőmérő higanyszála, ahogy ebben az időszakban várnánk. Így pedig megeshet, hogy könnyedebb öltözéket választunk, vászoncipőre cseréljük a téli lábbelit és túl hamar vesszük elő a lengébb, tavaszias ruhadarabjainkat.

Ahogy az alacsony hőmérséklet és a nem megfelelő öltözet miatt lehűl az alhasi tájék, úgy csökken a húgyhólyag védekezőképessége. A hideg miatt összehúzódnak az erek, ezáltal gyengül a szerv vérkeringése, így pedig könnyen alulmaradhat a baktériumok támadásaival szemben. Elég csak pár percre leülni a hideg kőre vagy olyan pólót felvenni, amelyben kint van a derekunk. Fokozottan ügyelni kell arra is, hogy sportolás után ne átnedvesedett ruhában távozzunk az edzőteremből, az uszodahasználatot követően pedig ne vizesen menjünk ki a levegőre.

Kit veszélyeztet a felfázás?

A szakértők szerint kétféle nő létezik. Az egyik, aki tapasztalta már a felfázás kellemetlenségeit, és a másik, aki majd fogja. Nem kell ugyanis sem lenge ruházat, sem pedig legyengült immunrendszer ahhoz, hogy kialakuljon a hólyaghurutként vagy cisztitiszként emlegetett elváltozás. Ugyan a felfázás nem nemi betegség, mégis összefüggésben lehet a szexszel is. A végbél közelsége miatt a baktériumok könnyen a hüvelybe juthatnak, az intim együttlét pedig még rásegíthet erre. Az aktus során ugyanis a húgycsőbe került baktériumok - mint például a bélből származó Coli baktérium, mely a hólyaghurut leggyakoribb kórokozója - a húgyhólyag felé tolódnak és megfertőzhetik. Erre utal a hólyaghurut „nászutas betegség” elnevezése is, amely a mézeshetek fokozott szexuális aktivitásakor fellobbanó tünetekre utal.

Hogyan előzhetjük meg a felfázást?

Nehéz elébe menni a felfázásnak, hiszen akár a túlzásba vitt hüvelyöblítéstől, a szappanhasználattól vagy éppen a méhen belüli fogamzásgátló eszközök használatától is kialakulhat. Ezek ugyanis mind-mind felboríthatják a hüvely természetes baktériumflórájának egyensúlyát, melynek következtében a kórokozók könnyedén elszaporodhatnak, a hólyagba jutva pedig gyulladást okozhatnak. A hüvely vagy a bélflóra egyensúlyának felborulása következményeként könnyen kialakulhatnak bakteriális vagy gombás fertőzések is, melyek szintén átterjedhetnek a húgyutakra.

A legtöbb nő találkozik élete során valamilyen, a hüvelyt érintő problémával, fertőzéssel. Ezek közül összegyűjtöttük a leggyakoribbakat. Mikor nincs rendben a hüvely?

A cukorbetegség és a menopauza – más néven klimax – is hajlamosít a hólyaghurutra: az előbbi a vér glükóztartalma és a vizelet szőlőcukortartalma, az utóbbi pedig a hormonális változások, az ösztrogénhiány és a lactobacillusok számának csökkenése miatt. Ha megelőzni nem is tudjuk a felfázást, legalább a hajlamosító tényezőket próbáljuk meg kiiktatni, és mindig időben kezdjük meg a tünetek kezelését. A megfelelő folyadékbevitellel például serkenthetjük a veseműködést és a vizeletürítést, ami segít kimosni a hólyagban megtapadó baktériumokat. A patikákban vény nélkül kapható, hagyományos növényi gyógyszerek használatával is csökkenthetőek a hólyaghurut kezdeti tünetei.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tőzeg-, vörös- vagy feketeáfonya, a medveszőlőlevél, a kakukkfű, valamint a kamilla is jó hatással lehetnek a betegségre, de ettől még nem szabad félvállról venni a felfázást. Súlyosabb esetben a különböző házi gyógymódok próbálgatása helyett érdemes minél hamarabb orvosi segítséget kérni. A húgyúti fertőzések ugyanis gyorsan továbbterjedhetnek a medencében, ami komoly komplikációkat, szövődményeket, de akár még meddőséget is okozhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.