Érdemes figyelmet fordítani arra, hogy rendben van-e a menstruációs ciklusa, mert különböző jelzéseket kaphat az egészségügyi állapotával kapcsolatban, beleértve például a meddőség tüneteit is. De honnan lehet tudni, hogy valami nincs rendben? Mi a menstruáció normális menete?
Sok nő nem biztos abban, hogy periódusa normális vagy sem. Erről beszélgetni a barátnőkkel nem mindig jó ötlet, mert minden nőnek, az egyéni adottságaihoz mérten, más lehet a normális. Nem feltétlen tart mindenkinek ugyan annyi napig a menstruációja, vagy érez ugyan olyan fájdalmakat. Azt is szem előtt kell tartani, hogy az sincs feltétlen kőbe vésve, hogy mikor egészséges elkezdeni menstruálni. A pubertás után rögtön, vagy valamivel később. A menopauza is mindenkinél máskor, másképp kezdődhet.
Fontos tehát, hogy akkor nem normális a menstruáció , ha saját magához képest valami megváltozott. Ha így van, akkor fel kell keresni a háziorvosát, nőgyógyászát! Általában az alábbiak számítanak normálisnak:
Hány napig tart a vérzés?
Egy átlagos nő általában 3-5 napot vérzik, de előfordul, hogy a vérzés mindössze 2 nap vagy akár egy hét. Nem egészséges, ha a vérzés 7 napnál tovább tart, vagy sokszor jelentkezik pecsételő vérzés. Azonban, ha mindig hosszú ideig tartott a vérzése, akkor ez a normális.
Mekkora mennyiségű vér a normális?
Bár első ránézésre sokkal többnek tűnik, de egy átlagos nő egy periódus alatt mindössze 2 evőkanál vért veszít. Ettől függetlenül a kétszer-háromszor ennyi is normálisnak tekinthető. Rendellenesnek számít, ha éjszaka ki kell cserélni a betétet, vagy ha nagyobb méretű vérrögök vannak a vérben. A kicsi vérrögök az első napokban, azonban normálisnak számítanak. Az első napokban az erősebb vérzés is megszokott. Ha gyakrabban kell cserélni a betétet, tampont, mint 2 óra, akkor valami nincs rendben.
Hány napos a normális menstruációs ciklus?
Az átlagos menstruációs ciklus hossza 28 nap. Elterjed a tévhit, ha ez a ciklus hosszabb vagy rövidebb ennél az rendellenes, de ez nem így van. Ha a ciklus rövidebb, mint 21 nap, vagy hosszabb, mint 33 nap, akkor sem kell rendellenességről beszélni. Néha stressznek vagy betegségnek köszönhetően a ciklus hossza változik. De, ha 60 nap elteltével sem menstruál - és nem terhes - akkor fel kell keresni nőgyógyászát.
Normális a pecsételés a ciklus közepén?
Egyes nők pecsételő vérzést tapasztalnak az ovulációs időszakban, ami a ciklus közepére esik. Létezik úgynevezett implantációs vérzés, ami körülbelül hét nappal az ovuláció után jelentkezik, nagyjából egy időben az embrió beágyazódásával. Nem minden nő tapasztal ilyen vérzést, de nem rendellenes, ha igen. Itt is akkor kell aggódni, ha a vérzés túl erős.
Milyen a normális menstruáció?
Mik a menstruáció normális tünetei?
- étel utáni sóvárgás
- érzékenység, hangulatváltozás
- ingerlékenység
- enyhe görcsök amenstruációelőtt
- enyhe fejfájás
- aknék megjelenése
- emlőérzékenység
- alvászavar
- puffadás
A fenti tünetek fokozott, szélsőséges jelentkezése számít rendellenesnek. A depresszióhoz hasonló tünetek, a sírás, az állandó fejfájás, migrén nem számít normálisnak. Előfordul, hogy nem ételek iránt érez sóvárgást, hanem mondjuk homok iránt. Ez is zavart jelez.
Milyen mértékű görcs normális?
Az enyhén jelentkező görcsök a menstruáció előtt pár nappal és az első napokban, normálisnak számítanak. Az annyira erős görcsök, amik akadályozzák a napi rutinban, rendellenesnek számítanak. A súlyos kismedencei görcsök utalhatnak komolyabb - endometriózis , gyulladások - problémákra, betegségekre is, ezért oda kell rájuk figyelni!
Mikor normális a periódus harmadik - luteális vagy sárgatest - fázisa?
A menstruációs ciklusnak három szakasza van: a follikuláris (tüsző-), az ovulációs (tüszőrepedés), és a luteális (sárgatest) fázis. A sárgatest szerepe, hogy a méhet előkészítse, a megtermékenyített petesejt befogadására. A luteális szakasz körülbelül 14 napig tart, hacsak nem jön létre megtermékenyülés. De a 12-16 napos szakasz is normálisnak tekinthető. Ha nehezen esik teherbe, akkor ezt jelezni kell nőgyógyászának.
Normális, ha szaga van a nemi szervnek?
Az szakértők, orvosok gyakran mondják, hogy hüvelyi szag valamilyen fertőzés jele, de valójában egy minimális szag normálisnak számít. Ennek megfelelően, a menstruációs időszakban is annak számít egy kisebb mértékű szag. Akkor kell valamilyen betegségre, fertőzésre gondolni, ha viszketést érez, láza van. Ha a megszokottól eltérő szagot érez, akkor ezt jelezni kell az orvosának!
Forrás: