A hüvelygomba nemcsak szexuális életünkre nyomja rá a bélyegét, a folyamatos diszkomfortérzés és a kísérő kínzó panaszok mindennapjainkat is megkeserítik. Elveszettnek érezzük magunkat, pedig egyáltalán nem vagyunk egyedül a problémánkkal, sőt. Kevés olyan felnőtt nő van a világon, aki egyszer sem tapasztalta volna életében a hüvelygomba okozta tüneteket. Statisztikák szerint négyből három nőnél élete során legalább egyszer előfordul, és minden második érintett esetében legalább egyszer meg is ismétlődik a fertőzés.
A nők egy része azonban még ma is kínosnak érzi az intim fertőzéseket , és nem hogy partnerüknek nem mernek róla beszélni, de szégyenükben gyakran orvoshoz sem fordulnak. Ennek a szégyenérzetnek az egyik legfőbb oka egyébként, hogy még manapság is erősen tartja magát a tévhit, hogy hüvelyi fertőzéseket csak szexuális úton lehet elkapni, így az érintetteket a társadalom egy része hajlamos "könnyűvérűnek" bélyegezni. Márpedig ez butaság, mert a közhiedelemmel ellentétben a gombás hüvelyi fertőzések leggyakrabban endogén (szervezeten belüli) eredetűek.
A hüvelygomba leggyakoribb kórokozója a Candida albicans nevű élesztőgomba, amely egyébként normál körülmények között is megtalálható a szervezetben. Panaszokat csak akkor okoz, ha felborul a hüvelyflóránk egyensúlya. Normál állapotban a hüvely savas kémhatása felel azért, hogy a kórokozók ne tudjanak elszaporodni odabent, ám ha ez a kényes egyensúly megbillen, a gombák (vagy egyéb kórokozók) utat törhetnek maguknak.
A hüvelygomba tünetei:
- viszkető, égő intim tájék
- sajgó érzés a hüvelybemenet környékén
- duzzadt szeméremajkak
- fehér, túrós állagú hüvelyváladék
- szex során tapasztalt fájdalom
- vizeléskor jelentkező szúró érzés
Felejtsük el az házi praktikákat!
A kínzó tünetek megjelenésétől könnyen kétségbeeshetünk. Elszégyelljük magunkat, és ahelyett, hogy panaszainkkal orvoshoz fordulnánk, internetes fórumokon ajánlgatott házi praktikákkal próbáljuk kikúrálni magunkat. Joghurtba mártogatott tampon, aloe vera kivonat, grépfrútmag-cseppek - csak néhány a leggyakoribb öngyógyító fortélyokból, amelyek jobb esetben nem hoznak változást, rosszabb esetben viszont akár továbbfokozhatják a bajt. Nem érdemes hát mártírként csendben szenvedve arra várni, hogy majd csak elmúlik, mert szakszerű kezelés híján akár súlyos szövődményekkel (például kismedencei gyulladással, meddőséggel stb.) is számolhatunk.
Forduljunk orvoshoz!
A legjobb, amit tehetünk, ha a tünetek jelentkezése után amint lehet, nőgyógyászhoz fordulunk. Ez egyébként azért is fontos, mert egyáltalán nem biztos, hogy jól azonosítottuk a panaszainkat, így az orvosi vizsgálat után az is kiderülhet, hogy nem hüvelygombával van dolgunk. Vagy lehet, hogy valóban hüvelygomba a tüneteink forrása, ám előfordulhat, hogy nem a Candida albicans felelős érte. Fontos tehát, hogy biztosra menjünk, és a fertőzésnek megfelelő kezeléssel kúráljuk magunkat.
A panaszok mihamarabbi megszüntetésére orvosunk valószínűleg helyi kezelést, vagyis gombaellenes hatású kúpot, esetleg kenőcsöt fog nekünk ajánlani, amely mellé bizonyos esetekben szájon át szedhető gyógyszert is felírhat. A partner kezelésére akkor van szükség, ha neki is van panasza, vagy ha hüvelygombánk többször kiújul. Ha párunk nem kapja meg a megfelelő terápiát, akkor könnyen visszafertőzhet bennünket, így "pingpongozhatunk" akár hónapokon át a kellemetlen fertőzéssel. Azt sem árt azért tudni, hogy a hüvelygomba kezelése egyre nagyobb kihívást jelent az orvostudománynak, ugyanis - csakúgy, mint a baktériumok és az antibiotikumok esetében - számos gombafaj mára ellenállóvá vált a leggyakrabban alkalmazott gombaellenes hatóanyaggal szemben. Éppen ezért mindinkább előtérbe kerül a szintetikus gyógyszerek által a terápiából kiszorított, ám a gombás fertőzés kezelésében régóta jól bevált bórsav.
Micovag Plus hüvelykúp a hüvelyflóra egyensúlyáért
Bármilyen terápiát javasoljon is kezelőorvosunk, a kezelés során, illetve azt követően szükség lesz a hüvelyflóra helyreállítására is. Ebben lehet segítségünkre a Micovag Plus hüvelykúp, amely nemcsak helyreállítja és normalizálja a hüvely pH-értéket, megakadályozva a kórokozó mikroorganizmusok megtelepedését, de nyugtató hatásának köszönhetően a kellemetlen viszketést és az égő érzést is enyhíti.
A Micovag Plus egyik fő összetevője a kamilla gyógynövényből származó illóolaj, a bizabolol. Emellett tartalmaz még tejsavat is, amely elősegíti a hüvelyflóra természetes, savas közegének helyreállítását. A hüvelykúpban található bórsav ugyancsak közrejátszik a hüvelyi pH normalizálásában. A Micovag Plus hüvelykúp a patikákban vény nélkül kapható, állandó összetételű és minőségű gyári készítmény.
Ne feledkezzünk meg a megelőzésről!
A megelőzés érdekében a legtöbb, amit tehetünk, hogy megpróbáljuk kiiktatni életünkből azokat a tényezőket, amelyek könnyen felborítják a hüvely érzékeny egyensúlyát:
- ne használjunk dezodorokat és illatosított termékeket az intim tájékon és környékén
- amennyire csak lehet, próbáljuk kiiktatni életünkből a stresszt
- erősítsük immunrendszerünket
- bármilyen okból kell antibiotikumot szednünk, annak mellékhatásként nemcsak a bélflóra, hanem a hüvelyflóra egyensúlya is felborulhat: az ilyenkor könnyen kialakuló fertőzések kivédésére érdemes a hüvely egészséges állapotának helyreállítását elősegítő készítményt is használni
- vécéhasználat után a törlést mindenképpen elölről hátrafelé végezzük
- edzés után mindig cseréljünk fehérneműt