Betegséget jelezhet, ha megváltozik a hangunk

Ahogy testünk változik, úgy hangszálaink is változáson mennek keresztül.

Mindenkinek más lesz a hangja, ahogy megöregszik, ám míg egyeseké a kor előrehaladtával érettebbé, lágyabbá válik, mások megdöbbenve tapasztalják, hogy hangjuk halkabb, erőtlenebb, sőt egyenesen suttogó. Van amikor ez normális, ám bizonyos esetekben kezelést is igényelhet írja a National Geographic.

hang, énekhang, koncert, gitár, zenél
Nem mindig előnyére változik az öregedő hang. Fotó: Getty Images

Egyszerű fizika

Ahogy öregszünk, az izomtömeg csökkenése és a testtartás változása miatt nehezebben tudjuk kiadni ugyanazokat a hangokat, amelyeket korábban könnyedén. A hangszalagok idővel elveszítik rugalmasságukat, meghajolhatnak, összezsugorodhatnak, ezek pedig mind megváltoztatják a beszédhangot. 

Bár a hangszalagok alapvető fontosságúak a hangképzésben, azonban nem mindig ezek okozzák a hang változását. Valójában az öregedéssel járó számos kellemetlenség is károsíthatja a hangot. Bár a tünetek széles skálán mozognak, a leggyakoribb problémák közé az idősebbeknél a hangerő csökkenése, a rekedt, reszelős hang, illetve a hangfáradtság tartozik.

És megint csak a hormonok

A hangszakértők ezeket a változásokat részben a női reproduktív ciklus hormonális ingadozásainak tulajdonítják. A 19. században a női operacsillagokat rendszeresen hangszünetre küldték a menstruáció idejére, de az operaénekesnők ma is panaszkodnak a menstruáció előtti hangváltozásokra. Így talán nem meglepő, hogy a menopauza idején az ösztrogén csökkenése miatt kiszáradt nyálkahártyát is okolják bizonyos változásokért, különösen a hangmagasság és a hangerő eltéréseiért.

Az énekes felmegy a színpadra, énekel néhány számot, majd hazamegy. Milyen egyszerű – gondolja a közönség. A valóság azonban más: küzdelem a hangokért mindennap. Mit tehetnek, akiknek hangjuk a munkaeszközük?

Amikor már orvosra van szükség

A hangfunkciót megőrző vagy javító kezelések széles skálán mozognak. Létezik hormonpótló terápia vagy a pajzsmirigy gyógyszeres kezelése, az első vonalbeli kezelés azonban általában a nem invazív hangterápia. Ez egy személyre szabott fizikoterápia, amelyet logopédusok végeznek. Általában a tréning hangképzési, légzési és testtartási gyakorlatokból áll, célja pedig a hangterjedelem fenntartása és a hangerő megőrzése. 

Akinek a súlyosabb hangképzési problémák orvoslásaképp injekciós terápiát javasolnak, azoknál töltőanyagot fecskendeznek a hangszalagokba, így erősítve meg azokat. A krónikus rekedtséget emellett műtéti beavatkozással is képesek megszüntetni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra