A policisztás ovárium szindrómában szenvedő nőknél általában felborul a nemi hormonok és az éhséget szabályozó hormonok egyensúlya, és nagyon gyakran kialakul inzulinrezisztencia is. Ezek a tényezők mind igen nehézzé teszik a súlyfelesleg leadását. A PCOS ráadásul nagyon megnehezíti a teherbe esést, a túlsúly pedig ezen a téren is plusz nehezítő tényező. Szerencsére nem lehetetlen lefogyniuk policisztás ovárium szindrómában szenvedő nőknek sem.
Koplalás helyett étkezzünk egészségesen!
A koplalás, a megvonásos diéták, illetve a rövid idő alatt komolyabb súlyvesztéssel kecsegtető fogyókúrák után szinte mindig visszakúsznak a leadott kilók. Ez a jojó-effektus pedig jelentősen megnöveli a szívroham, a stroke és a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát. A PCOS-betegeknek az egyik legjobb ötlet, ha inkább megpróbálnak egészségesen táplálkozni, és minél több gyulladáscsökkentő ételt fogyasztanak. Ezek közé tartozik az avokádó, a diófélék, a halak, az olívaolaj és a zöld tea is. A mediterrán étrend szintén jó ötlet. Lényeg, hogy fogyasszunk minél több alacsony glikémiás indexű ételt, hogy stabil legyen a vércukorszintünk, és ügyeljünk a kalóriabevitelre.
Ne hagyjuk ki a szénhidrátot!
A szénhidrát-megvonással, illetve a bevitt szénhidrátmennyiség drasztikus csökkentésével operáló diéták gyakran ígérnek gyors és látványos eredményt, de általában nagyon nehéz ezeket betartani. Ráadásul csökkenthetik a szellemi teljesítményt, ha pedig néha elgyengülünk, akkor hajlamosak vagyunk hirtelen rengeteg édességet, tésztát, süteményt, tehát gyors felszívódású szénhidrátot magunkba tömni. Ehelyett sokkal jobb, ha mindennap eszünk szénhidrátot, viszont meghatározott mennyiségben, és kizárólag lassú felszívódásút - erre szervezetünknek is szüksége van az egészséges működéshez. Lassú felszívódású szénhidrátnak számít az édesburgonya, a legtöbb zöldség, a teljes kiőrlésű gabonafélék, a barna rizs , a bulgur vagy a quinoa is.
Súlyzós edzések
A rendszeres sport nagyon fontos a PCOS-sel élőknek, és nemcsak azért, mert a mozgás segíthet a fogyásban. A testedzés segít növelni az inzulinérzékenységet, így csökkenti a cukorbetegség kialakulásának esélyét. A rendszeres súlyzós edzések azért fontosak, mert az izomtömeg növekedésével együtt folyamatosan gyorsul az anyagcsere is, ami hatalmas segítség a fogyásban. Emellett ügyelni kell a megfelelő fehérjebevitelre, hogy az izmok megfelelően épüljenek, fejlődjenek. Szintén lényeges, hogy eleget aludjunk. Ez egyrészt az izmok regenerálódását is elősegíti, másrészt kialvatlanul az éhségért felelős hormonok egyensúlya még inkább felborul. Ez falási rohamokat válthat ki, és ilyenkor sajnos leginkább a szénhidrátot kívánjuk.
Forrás: health.com