Egy jordániai házaspár két gyermekét veszítette el egy agyat, izmokat és idegeket megtámadó betegségben, a Leigh-szindrómában . Az anya petesejtjének mitokondriumában, az itt található génekben volt kódolva, hogy ezt a betegséget örökítse gyermekeinek.
A házaspárnak április 3-án megszületett harmadik gyermeke . A most öt hónapos kisfiú egészséges, nem támadta meg szervezetét a kór. Ez úgy lehetséges, hogy igazán különleges gyermekként jött a világra, hiszen ő az első ember, akinek három biológiai szülője van. Egy New York-i specialista, John Zhang segített a házaspáron, egy eddig kizárólag Nagy-Britanniában engedélyezett orvosi eljárással, amellyel jó néhány örökletes betegséget ki lehet küszöbölni.
"Az anya petesejtjéből eltávolították a sejtmagot - amely nem tartalmazza a betegség-géneket -, és elhelyezték ezt a sejtmagot egy másik nő petesejtjében, amelyből előzetesen a sejtmagot eltávolították. Ezt a hibridnek mondható petesejtet termékenyítették meg az apa hímivarsejtjével, majd ezt visszaültették az anya méhébe, akitől a sejtmag származott. Megszületett a gyerek, akinek eszerint tényleg három szülője van" - ismertette a folyamatot Falus András, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt és Immunbiológiai Intézetének professzora.
A genetikus azt is bemutatta az InfoRádióban, hogy a gyermek milyen arányban örökli a három szülő tulajdonságait. Anyjától és apjától több mint húszezer gént, míg második anyjától mindössze 37 gént és egészségét nyeri a kisfiú. Felhívta a figyelmet, hogy az eljárás úgynevezett epigenetikai szinten még rejthet veszélyeket.
"Maga ez a beavatkozás óriási epigenetikai hatás. Ez azoknak a hatásoknak az összessége, amelyek nem a génekre, hanem a gének megszólalására hatnak. Ezek a megszólaltató hatások, a környezet hatásai az epigenetika" - fejtette ki Falus professzor.
Szerinte, amennyiben a kisfiú egészségesen nő fel, és a környezeti hatásoknak ellenálló felnőtt lesz belőle, valamint további kutatások is igazolják az eljárást, úgy ez a módszer engedélyezett lehet világszerte.