Így szüntethetők meg a PCOS tünetei

A policisztás ovárium szindróma (PCOS) egyelőre nem gyógyítható, de vannak olyan kezelési módok, amelyekkel a tünetek többsége teljesen megszüntethető.

A policisztás ovárium szindróma (PCOS) becslések szerint a nők 6-8 százalékát érinti. A hormonális hatásra petefészekben megjelenő apró ciszták bármely életkorban jelentkezhetnek, ám nem mindig járnak fájdalmas tünetekkel. Ezért előfordulhat, hogy a több szervet is érintő kórképre csak akkor derül fény, amikor egy nőnek nem sikerül teherbe esnie, és meddőségi vizsgálaton vesz részt. Mivel a betegség összetett, diagnosztizálása sem egyszerű. Ha felismerhető vagy gyanús tünetek jelentkeznek, érdemes endokrinológus szakember segítségét kérni. Annál is inkább, mert ha kezeletlenül marad, szövődményeként kialakulhat cukorbetegség, de szív- és érrendszeri betegségeket, vagy ösztrogénfüggő daganatok kialakulását is okozhatja.

A gyógyíthatatlan PCOS tünetei közé tartozik többek között az arc szőrösödése, az inzulinrezisztencia, a rendszertelen menstruáció, a túlsúly, a sorozatos vetélés és a férfias típusú hajhullás is. Megfelelő kezeléssel az állapotromlás megakadályozható és a tünetek többsége megszüntethető. Témával foglalkozó cikkében a curejoy.com összefoglalta azokat a lehetőségeket, amelyekkel a PCOS tünetei kielégítően kezelhetők. Ezek közé tartozik az ideális testsúly fenntartása is.

PCOS
A PCOS tünetei a nők 6-8 százalékának életét megkeserítik. Fotó: Getty Images

Ügyeljünk testsúlyunkra és vércukorszintünkre!

A magasság és a testsúly arányát jelző BMI-vel (Body Mass Index) kiszámítható, hogy kinek mi számít egészségügyi szempontból ideálisnak. A normál BMI elérése a nőknél pozitív hatással van a menstruációs ciklus alakulására, a rendszeres havi vérzés pedig hozzájárul a spontán teherbeeséshez. A túlsúly szerepet játszhat különféle betegségek, így a PCOS kialakulásában is. Csökkenthetjük az elhízás kockázatát, ha visszafogjuk a felesleges szénhidrátbevitelt. Ne nassoljunk egész nap, mert a számolatlanul fogyasztott péksütemény, édesség, tészta amellett, hogy villámgyorsan gyarapítja plusz kilóinkat, vércukorszintünkre is károsan hathat.

A policisztás ovárium szindróma hosszú távon növeli az inzulinrezisztencia, majd a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, a menstruációs zavarok pedig meddőséget okozhatnak.

A diéta jó hatással van a PCOS-re

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Szerencsés esetben, amennyiben még nem jelentkeztek szövődmények, a PCOS diétával jól karban tartható. Kulcsa a rendszeres testmozgás és szakember segítségével kialakított helyes táplálkozás, amelyek biztosítják a kiegyensúlyozott vércukorszintet. A szénhidrátfogyasztás visszavágása mellett ügyeljünk rá, hogy pihenésre, alvásra is jusson időnk, ezeknek hiánya ugyanis növelheti a diabétesz kialakulásának esélyét.

A koleszterinszintünkre is érdemes figyelnünk. A telített zsírsavakat (például sertészsír vagy kókuszolaj), és transzzsírokat tartalmazó ételek helyett válasszunk olyanokat, melyek telítetlen zsírsavakban gazdagok. Ilyenek az olajos magvak, diófélék - mandula, kesudió, dió -, az avokádó, vagy az ómega-3 zsírsavakban bővelkedő halak, mint a lazac vagy a makréla.

Milyen ételek segíthetnek a PCOS-ben szenvedőknek?

Szakemberek azt javasolják, hogy fogyasszunk minél több gyulladáscsökkentő ételt , megelőzve a szervezetünket terhelő gyulladásos gócok kialakulását. Ezek közé tartozik a gyömbér, a gránátalmalé, az édesburgonya, a zöld leveles zöldségek, a kurkuma és a fokhagyma is.

A görögszénamag serkenti a glükózanyagcserét, ezáltal pozitív hatással van az inzulinrezisztenciára, és jótékony hatással bír hormonháztartásunkra is, hozzájárulva a rendszertelen menstruációs ciklus beszabályozásához. Érdemes azonban vigyázni vele, mert a javasolt napi mennyiséget túllépve mellékhatásként jelentkezhet allergiás reakció, hányás, vagy túlzottan alacsony vércukorszint.

Ízletes segítségek: ezeket fogyasszuk rendszeresen!

Néhány fűszer vagy fűszernövény fogyasztása szintén hozzájárulhat a PCOS-t okozó tünetek mérsékléséhez. A fahéj például a rendszertelen menstruációs ciklus beszabályozásában segíthet, emellett csökkenti az inzulinrezisztenciát. A kömény fitoösztogén-tartalmával a PCOS-ben szenvedőknél bizonyos szervekben ösztrogénszerű hatást válthat ki. Segít szinten tartani a koleszterin- és a vércukorszintet. A bazsalikom szintén alkalmas rá, hogy hozzájáruljon vércukorszintünk csökkenéséhez.

A zöld tea hatóanyagai is kedvezőek

A rendszeresen fogyasztott zöld tea amellett, hogy ízletes, hatékonyabbá teszi anyagcserénket, ösztönzi a zsírégetést, ezzel elősegítve az előirányzott súlyvesztést. A lenmagról se feledkezzünk el, mert igazi jolly joker. Csökkenti a koleszterinszintet és lelassítja a glükózanyagcserét, jótékonyan befolyásolja az emésztést és omega-3 zsírsavakat is tartalmaz. Hozzájárul az androgénszint csökkentéséhez is, amely a petefészek működésében jut fontos szerephez.

Bármilyen megoldást is választunk a PCOS tüneteinek enyhítésére, mielőtt elkezdünk kísérletezni, mindenképpen konzultáljunk hozzáértő endokrinológussal!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.