Egy felnőtt ember hólyagűrtartalma kevesebb, mint fél liter, azaz körülbelül ennyi folyadékot tud tárolni a húgyhólyagunk azelőtt, hogy jelzést küldene az agynak a vizelési ingert előidéző jelért. Egészséges esetben magunk dönthetjük el, hogy meddig tartjuk vissza a vizeletet, ha megtelik a hólyagunk. A záróizmok erősségének függvényében bizonyos embereknek több idejük van keresniük egy mosdót, másoknak kevesebb.
Mi történik, ha túl sokáig tartogatjuk a vizeletet?
A pangó vizelet bakteriális fertőzések táptalaja lehet, ami miatt hólyaghurut is könnyen kialakulhat. A betegség jóval nagyobb arányban érinti a nőket, mivel a férfiak hosszabb és kanyargósabb húgycsövével szemben a női húgycső rövid (2,5-4 cm) és egyenes, így a baktériumok szinte akadálytalanul, hamar el tudnak jutni a hólyagba, ahol gyorsan elszaporodhatnak és húgyúti fertőzést idézhetnek elő.
A húgyúti fertőzések egyik kellemetlen velejárója az állandó vizelési inger, amely annak ellenére jelentkezik, hogy alkalmanként csak kevés vizeletet tudunk üríteni. Sokan ezért visszatartják, és nem mennek el vécére, ami hiba, hiszen a vizeletben tovább szaporodnak a baktériumok, emiatt pedig a betegség könnyen súlyosbodhat. Ha sokszor visszatartjuk a vizeletet, akkor hosszú távon a medencefenék és a gátizomzat izmait gyengítjük meg, ez pedig vizelettartási problémákhoz, azaz inkontinenciához is vezethet. A gátizomzatot a testsúlyfölösleg is megterhelheti, illetve genetikai adottságok miatt szintén gyenge lehet ez az izomcsoport.
Ha kevesebbet iszunk, a mosdóba is ritkábban kívánkozunk ki. Ezzel is betegségek kialakulását kockáztathatjuk. Az elegendő folyadék segíti a normális veseműködést, amely révén a vizelettel együtt kiürítjük a szervezetből a salakanyagokat. A krónikus dehidratáltság viszont súlyos egészségi problémákhoz, egyebek mellett vesekőhöz vezethet!
Tartsuk be a következő szabályokat:
- Ne tartogassuk a vizeletet!
- Az italunk legyen mindig természetesen ásványvíz, cukrozatlan gyümölcs- vagy gyógytea, fogyasszunk minél kevesebb alkoholt és koffeint.
- Igyunk akkor is, ha nem vagyunk szomjasok!
- Időben menjünk WC-re, gondoskodjunk a hólyag rendszeres és teljes ürítéséről!