Habár a tinilányok gyakran panaszkodnak fájdalmas vérzésre , az endometriózis jellegzetesen nem az ő betegségük, így nekik akkor érdemes szakemberhez, endometriózis-centrumhoz fordulniuk, ha komoly tünetek vannak. A 20-25 év feletti hölgyeknél viszont akár az enyhébb tipikus tünetek megjelenésekor is tanácsos szakembert felkeresni. A specialistát kérdeztük a további tudnivalókról.
Melyek az endometriózis tipikus tünetei a görcsös vérzés mellett?
A görcsös menstruáció mellett tipikus tünet az erős, alvadékos vagy akár menzesztől független vérzés, illetve a kismedencei fájdalom is. Előfordulhatnak fájdalmas bélmozgások és a székletürítési szokások vagy a széklet minőségének megváltozása: sokkal hígabb és gyakoribb, vagy keményebb és ritkább, esetleg nyákos vagy véres. De az endometriózis vizelési problémákat is okozhat: fájdalmas vizeletürítést a menzesz alatt, vagy azon kívül is, esetleg hólyaghurutos tüneteket, amelyek antibiotikum hatására sem múlnak el. Tünet lehet még a fájdalmas szexuális élet is bizonyos pozíciókban, vagy akár a levertség a menzesz alatt.
Hogy lehet eljutni a legközelebbi endometriózis centrumba?
A nőgyógyász feladata, hogy felismerje a problémát, és a megfelelő helyre utalja a betegeket. Az országban több ilyen centrum van, ezeket az interneten is könnyen meg lehet találni. Az endometriózis kezelése nem egyszerű, sok nőgyógyásznak nincs tapasztalata benne. Az ilyen centrumokban viszont az orvosok speciális tudással vannak felvértezve, ismerik a megfelelő kezeléseket, a beszerzési lehetőségeket, és így kialakíthatják a gyógyuláshoz vezető ideális terápiát.
Mivel segíthetjük az orvos munkáját a diagnózis felállításában?
Egy profi menzesznaptár nagy segítség egy nőgyógyász számára. A ciklus feljegyzése mellett a görcsöket, a széklet minőségét, a fájdalmat, a barnás folyást, sőt a fájdalmas közösülést is számon kell tartani. Ha valamelyik tünet csak egyszer fordul elő, azzal nem érdemes foglalkozni, de ha több alkalommal jelentkezik, akkor azt már jellegzetes szimptómaként kezeljük.
Milyen vizsgálatokra kell számítani egy endometriózis-centrumban?
Alapvetően egy egyszerű nőgyógyászati vizsgálatra kell gondolni, amiben van hüvelyi feltárás, hüvelyi ultrahang és kétkezes nőgyógyászati vizsgálat - természetesen egy nagyon alapos, a kórelőzményre kiterjedő kikérdezéssel, beszélgetéssel ötvözve. Ha az orvos pontos, célirányos kérdéseket tesz fel, hamar fel lehet állítani a diagnózist.
Ha beigazolódik a gyanú, milyen további vizsgálatokra lehet számítani?
Ha érezzük, hogy van valamilyen elváltozás, de a kiterjedését nem tudjuk megítélni, akkor extra műszeres vizsgálatokat kérünk. Ilyen a kismedencei MRI-vizsgálat vagy a sebészeti ultrahangvizsgálat végbélen keresztül. Sok módszerrel lehet pontosítani a diagnózist, amire azért van szükség, mert a műtéti terv felállításánál nagyon fontos tudni, hogy a fő elváltozás pontosan hol van, pontosan mekkora és a környezetével milyen viszonyban van.