Február 17-én Új-Dél-Wales egyik idősek otthonában, 88 éves korában elhunyt James Harrison. A férfit az egyik legszorgalmasabb véradóként tartották számon, vérplazmájában ráadásul egy rendkívül ritka antitestet hordozott, ami csecsemők millióinak életét menthette meg - írja a BBC.
81 éves koráig kéthetente adott vért
Az Ausztráliában "aranykarú férfiként" ismert Harrison vére egy ritka antitestet, az anti-D-t tartalmazott. Ebből azoknak a terhes anyáknak gyártottak gyógyszer, akiknél fennállt a veszély, hogy a szervezetük a magzat ellen fordul. A férfi akkor döntötte el, hogy állandó véradó lesz, amikor 14 évesen egy mellkasi műtét miatt vértranszfúzióra szorult. 18 éves korában kezdett vérplazmát adni, és egészen 81 éves koráig kéthetente visszatért adományozni. 2005-ben övé volt a legtöbb adományozott vérplazma világrekordja – ezt a címet egészen 2022-ig birtokolta, amikor egy férfi az Egyersült Államokból megdöntötte a rekordját.
A férfit az is motiválta az újabb és újabb véradásra, hogy szervezetében kimutatták az anti-D-t. Ez egy olyan rendkívül ritka antitest, amely várandós édesanyáknál segíthet megelőzni a HDFN nevű vérbetegséget. Ez akkor alakul ki, ha valami miatt az édesanya és magzatának vörösvérsejtjei nem kompatibilisek egymással, és emiatt a nő immunrendszere a fejlődő magzat ellen fordul, és ellenanyagot kezd termelni. Ez súlyosan károsíthatja a magzat fejlődését, súlyos vérszegénységet, szívelégtelenséget vagy akár halált is okozhat.
Mielőtt az 1960-as évek közepén kifejlesztették volna az anti-D beavatkozásokat, minden második HDFN-vel diagnosztizált magzat elhunyt. Azt nem tudni, hogy a férfi vére miért dúsult fel ilyen nagy mértékben ezzel a fontos antitesttel, az orvosok szerint a 14 éves korában kapott, hatalmas vérátömlesztésnek is köze lehetett hozzá. Az ausztrál vérellátó szervezet szerint az országban kevesebb, mint 200 ember tud csak adományozni anti-D-tartalmú vért, de már ők is évi 45 ezer édesanya és magzatának életét védhetik meg adományukkal.
A férfi gyászhírét az Ausztrál Vöröskereszt Vérellátó Szolgálata is közzétette, akik tisztelettel adóztak életútja előtt. Mint írták, véradásaival Harrison csaknem 2,4 millió csecsemő életét menthette meg.