Méheltávolítás: hogyan zajlik a műtét?

A testünkben létrejöhetnek olyan jó- és rosszindulatú elváltozások, melyek a méh eltávolítását teszik szükségessé. Hogyan zajlik egy méheltávolító műtét, és mik lehetnek az esetleges szövődmények?

A kor előrehaladtával olyan változások jöhetnek létre a méhben, melyek szükségessé tehetik annak eltávolítását. Ilyenkor az orvos számba veszi a lehetséges következményeket, illetve a betegség súlyosságát, és eszerint dönt a műtét kimenetelét illetően.

A műtét előtt

A műtét előtti kivizsgálás nagyon fontos: ilyenkor a méh állapotát, elhelyezkedését és méretét is megvizsgálják. Ezt elsősorban rutin nőgyógyászati vizsgálattal és ultrahanggal teszik meg. Ahhoz, hogy feltérképezzék az esetleges problémákat, vérvizsgálat és méhnyakrákszűrés is szükséges. Ahhoz, hogy tudják, a méhet milyen műtéti eljárással távolítják majd el, tudniuk kell a beteg kórtörténetét, de előfordul, hogy a vizsgálatok során derülnek ki egyéb betegségek. Fontos, hogy az orvos tudjon az esetlegesen szedett gyógyszerekről, hiszen például a vérhígító gyógyszerek a műtétnél komplikációkat okozhatnak. Emellett elvégeznek még altatóorvosi vizsgálatot, kiértékelik a laborban az eredményeket, EKG-t és mellkasi röntgent is végeznek.

A hüvelyi méheltávolítás

Amennyiben a vizsgálatok során kiderült, hogy a betegnek nem túl nagy a méhe, nincs hegesedés nincs egyéb kóros elváltozás a kismedencében, illetve ha a hüvely elég tág, akkor hüvelyi méheltávolítással operálnak.

A műtétet végezhetik altatásban vagy gerincvelői érzéstelenítésben is. A beteget ez a fajta műtét kevésbé terheli meg, gyorsabb a gyógyulási idő és műtéti heget sem okoz. A műtét során az egész méhet és a méhnyakat is eltávolítják. A hüvelycsonkot ugyanazon tartószalagokhoz varrják vissza, és annak helye nem változik.

A műtét után

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mivel varratszedés nem történik, így a hosszabb kórházi tartózkodás sem indokolt. Azonban a szexuális együttlétet hanyagolni kell egy ideig, az esetleges gyulladás végett. Műtét után szövettani vizsgálat történik. Kontrollra 6 hét után kell visszamenni, ennyi ugyanis a teljes gyógyulás.

Ha a műtétet hasi úton végzik, a beteg még 4-7 napig a kórházban marad
Ha a műtétet hasi úton végzik, a beteg még 4-7 napig a kórházban marad

A hasi méheltávolítás

Ezt a megoldást akkor választják, ha valamilyen nőgyógyászati probléma is jelen van a beteg szervezetében. Ilyen lehet az endometriózis, a daganatos elváltozások, mint a méhtestrák, és a méhnyakrák , petefészek vagy petevezető elváltozása illetve a kismedencei fájdalom is.

Ilyenkor a hasfalon hosszanti metszést ejtenek, miután a beteg megkapta a gerincvelői érzéstelenítést, vagy elaltatták. Eltávolíthatják az egész méhet, a méhnyakat, a petefészket és a petevezetőket is. Amennyiben nem jelentkezik komplikáció, úgy a beteg 4-7 napig kórházi ellátásban részesül.

A műtét után

A műtétet követő pár napban a húgyhólyagba katétert vezetnek, de ha szükséges, akkor a gyógyulást megakadályozó váladék vagy vér elvezetésére is használnak műanyag csöveket. Az eltávolított szerveket szövettani vizsgálatnak vetik alá.

Varratszedést a műtét utáni 6. 7. napon végeznek. A műtét után 6 héttel érdemes nőgyógyászati kontrollra menni, illetve kerülni a szexuális kontaktust.

A méh- és hüvelysüllyedés tünetei A középkorú nők fele küzd a problémával, de mert sokan nem mennek orvoshoz, mert szégyellik a panaszaikat, talán még ennél is többen érintettek. Kezelés hiányában javulás nem, csak az állapot romlása várható. A részletekért kattintson !

Milyen szövődmények alakulhatnak ki?

A műtét előtt a beteget tájékoztatják az esetleges szövődményekről. Gyakori szövődmény lehet a bevérzés, a hólyaghurut , vagy a varratelégtelenség. Ritkább szövődményként tartják számon a vérrögképződést, gyulladást, embóliát vagy a bélrenyheséget.

A műtét közben megsérülhet a húgyhólyag vagy a húgyvezető, ebből adódóan sipoly is kialakulhat.

Később jelentkező szövődmény lehet a hüvelycsonk süllyedése is.

A méh eltávolítása után nem jöhet létre terhesség, sem pedig menstruáció, azonban a menopauzát csak akkor okoz, ha a petefészket is eltávolítják.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra