A méhnyakrákszűrés egy nagyon fontos vizsgálat, amelynek eredménye miatt sokan már előre idegeskednek. Aztán, amikor végre kézhez kapják a leletet, gyakran nem is igazán értik rajta, hogy mi áll rajta. Az alábbiakban igyekszünk segítséget nyújtani az értelmezéshez. Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy a lelet értékelése és a diagnózis felállítása minden esetben az ebben kompetens orvos feladata.
A Papanicolaou-féle osztályozás, avagy a P-skála
A legtöbben a P-skála szerinti osztályozást ismerik, ám érdemes tudni, hogy egyes esetekben ez önmagában kevés. Ettől még persze nem árt, ha tudjuk, melyik besorolás mire utal:
- P0: értékelhetetlen eredmény, a vizsgálatot meg kell ismételni.
- P1: negatív lelet, nincsenek kóros sejtek.
- P2: negatív eredmény, a normál hámsejteken kívül kis mennyiségben fehérvérsejt van.
- P3: kóros eredmény, ugyanis a normál hámsejtek mellett gyulladás is jelen van, és a kóros sejtburjánzás nem zárható ki.
- P4: pozitív eredmény, kóros sejtek vannak jelen nagyobb mennyiségben.
- P5: pozitív eredmény, egyértelműen daganatra utal.
Aktív szexuális életet élő nők esetén a leggyakoribb eredmény a P2. Az ennél magasabb értékek esetén viszont mindenképp alapos kivizsgálás és megfelelő kezelés szükséges – mutatott rá dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati daganatokkal is foglalkozó nőgyógyásza. Amikor pedig az eredmény nem is negatív, de még nem is rákos, az rákmegelőző állapotnak kell tekinteni. Ezért is nagyon fontos a rendszeres szűrés, hogy még idejében felismerjék a problémát. A gyógyulás kulcsa ugyanis az idejében megkezdett terápia – figyelmeztetett a szakember.
Bethesda klasszifikáció
Ahogy már említettük, a P-skála önmagában ma már kevés. Ezért a legpontosabb leleteken már feltüntetik az úgynevezett Bethesda klasszifikáció eredményeit is. Ezzel már lényegesen több információhoz lehet jutni, pontosabb képet lehet kapni a páciens állapotáról. Ez is nagyban segíti a helyes és korai diagnózis felállítását, illetve – szükség esetén – a lehető leghatékonyabb kezelési terv összeállítását.
A Bethesda klasszifikációval árnyaltabban lehet megkülönböztetni az elváltozásokat, ez ugyanis lényegesen részletesebb, mint a P-skála. Az eredmény általános minősítése lehet negatív, kóros és neoplasztikus (daganatos). Ezenkívül az alábbi rövidítéseket tüntethetik fel a leleten:
- LSIL: enyhe laphámelváltozás, amely nem utal rákmegelőző állapotra és gyakran magától gyógyul, antibiotikumos vagy gyulladáscsökkentő kezelésre azonban szükség lehet.
- HSIL: súlyos laphámelváltozás. HPV-vizsgálatra van szükség, és akár a konizáció (LOOP), vagyis a méhnyak kúp alakú kimetszése is indokolt lehet.
- ASC-US: kóros lelet, vagyis fellelhetőek atípusos sejtek, de még nem LSIL-ről van szó. A vizsgálat megismétlésére van szükség.
- ASC-H: Több atípusos sejt van jelen, és felmerül a gyanú a HSIL-re. Konizáció is indokolt lehet.
- AIS: mirigyhám-eredetű, korai rákos elváltozás.
- CIN I.: enyhe diszplázia (rendellenes fejlődés) (LSIL)
- CIN II.: közepes diszplázia (HSIL)
- CIN III.: nagymértékű diszplázia
- CIS: a területen daganatos elváltozás látható.
A szakember kiemelte azt is, hogy önmagában a citológiai vizsgálat (kenet, LBC) sok esetben nem elegendő a pontos diagnózis felállításához. További, kiegészítő, úgynevezett differenciáló vizsgálatokra lehet szükség.
Hogyan kezelik a kóros elváltozásokat?
A terápia az adott eredményektől függ. Bizonyos, enyhén kóros eredmények esetén elegendő lehet a gyulladáscsökkentő vagy antibiotikumos kezelés, illetve a lokális hüvelyi kezelés. De indokolt esetben konizáció, vagy akár nagy műtét is szükséges. A nem idejében felfedezett méhnyakrák esetén kiterjesztett radikális operáció vagy kemoterápia/sugárterápia indokolt. Hangsúlyozandó ugyanakkor, hogy minél kisebb a daganat annál jobbak a kilátások.