"13 éves vagyok és még nem menstruálok. Baj ez?"
A nemi érés bonyolult folyamat, mely során az addig "alvó" hormonális rendszer aktivizálódik, és ennek fokozatos, a serdülő leánynak és környezetének egyre nyilvánvalóbb jelei észlelhetővé válnak. Közismert tény, hogy századunkban ezen érési folyamat ideje fokozatosan az egyre fiatalabb korosztály felé tolódott el, ezt nevezzük biológiai akcelerációnak, azaz felgyorsulásnak. Hogy ennek mi a pontos magyarázata, azt nem tudjuk: egyes feltételezések szerint az idegrendszert érő ingerek, stimulusok számának növekedése okozza a korábbi hormonális aktivizálódást. Ezt a véleményt látszik alátámasztani az a tény, hogy az ingerszegény környezet hatására a ciklusos nemi működés átmenetileg szünetelhet.
A nemi érés folyamatában fordulópontként általában az első menstruáció jelentkezését tartjuk, ennek ideje átlagosan a 12. életév. Mindenképpen kórosnak tekintendő, ha a vérzés 18 éves korig nem jelentkezik, valamint ha feltűnően korán (8 éves kor alatt) jelentkezik. A nemi érés folyamatának egyéb lényeges kísérő tünetei a szőrzet (fanszőrzet és hónaljszőrzet) növekedése, valamint az emlő fejlődése. Ezek általában megelőzik az első menstruáció jelentkezését.
Lényeges hangsúlyozni, hogy az úgynevezett másodlagos nemi jellegek (szőrzet, alkat, emlők, nőies vonások) végleges kialakulása általában csak jóval később, a teljes növekedés befejeztével várható.
Fontos tény, hogy az akceleráció következtében korábban aktivizálódó nemi működés hatására a nőiesség tudata, a nemi érdeklődés kialakulása is várható. Ugyanakkor, ebben a korcsoportban még sem az egyéb testi, sem az intellektuális képességek nem fejlődnek ezzel párhuzamos sebességgel, így a nemi érés viszonylagos előnye veszélyessé válhat. Sajnálatos, hogy a nem kívánt terhességek gyakorisága az igen fiatal korcsoportban emelkedő tendenciát mutat. Fontos a szexuális felvilágosítás. Egyre fiatalabb korosztály részére kell útmutatót nyújtanunk