Mi okozza a felfázást?

Ősszel sűrűbben fordulnak elő a felfázás kínzó tünetei, amelyeket csaknem minden második nő megtapasztal élete során. Ám ennek kiváltó oka elsősorban nem a hideg, hanem egyes baktériumok elszaporodása.

A köznyelvben felfázásnak hívott kórkép megnevezése félrevezető lehet, mivel arra utal, hogy a kellemetlen húgyúti tünetek elsődleges oka a hideg. A hólyaghurutot azonban nem ez, hanem többnyire bakteriális fertőzés idézi elő. A hideg érösszehúzó hatása miatt valóban meggyengülhet a kismedencei szervek, köztük a húgyhólyag vérellátása, ezáltal csökken a kórokozók elleni védekezőképessége, így a hólyagba jutott baktériumok könnyen problémát okozhatnak.

fiatal lány ül a betonon egy parkban, felfázás, hideg
A felfázás nem a hideg közvetlen következménye. Fotó: Getty Images

Elszaporodó kórokozók

Az esetek nagy többségében a hólyaghurutot az okozza, hogy a saját szervezetben található baktériumok száma hirtelen megugrik a húgyutakban. Ez megtörténhet például a székletürítést követő helytelen irányú törlés miatt, amikor a végbélnyílás környékéről a húgycsőnyílásba kerülő kórokozók – elsősorban az E. coli nevű bélbaktériumok – a húgycsövön keresztül a húgyhólyagba jutnak. Ha a hólyaghurutot nem kezelik időben, a baktériumok akár a vesemedencét is megfertőzhetik, ami még súlyosabb, akár már kórházi ellátást igénylő betegség lehet.

Jellegzetes tünetek

A hólyaghurut tünetei könnyen felismerhetők: a gyakori vizelési inger egyszerre kis mennyiségű vizeletürítéssel, amit kínzó, csípő fájdalom kísér. Amennyiben a jellegzetes alhasi fájdalom a deréktájékra húzódik, feltételezhető, hogy a vesemedencét is elérték a kórokozók. Ha a tünetek erős fájdalommal, lázzal járnak, haladéktalanul forduljunk orvoshoz. Szintén indokolt az urológussal való konzultáció, ha a hólyaghurut gyakran – fél éven belül legalább kétszer, vagy egy éven belül háromszor – kiújul.

Nem kell mindig antibiotikum

A hólyaghurut enyhe, kezdeti tüneteire antibiotikum szedése nem indokolt, sőt, az egyre fokozódó antibiotikumrezisztencia miatt kifejezetten káros is lehet. Nagyon fontos azonban, hogy a kezelést mielőbb, már a hólyaghurut első jeleinél megkezdjük, hiszen a hólyagba jutott baktériumok rendkívül gyors szaporodásra képesek: negyedóránként akár meg is duplázódhat a számuk. A kórokozók „kimosását” bőséges folyadékbevitellel és rendszeres vizeletürítéssel segíthetjük. Fokozhatjuk a hólyagöblítés hatékonyságát, ha fertőtlenítő és vízhajtó hatású gyógynövényekből készült teákat fogyasztunk.

Megelőzés: a legjobb választás

Ahogy a mondás tartja: jobb félni, mint megijedni! Ezért visszatérő hólyaghurut esetén érdemes hangsúlyt fektetni a megelőzésre. Ebbe beletartozik a higiéniás szabályok betartása, a helyes toaletthasználat, a rendszeres, de nem túlzásba vitt mosakodás, valamint a lúgos kémhatású szappanok mellőzése. Javasolt az intimbetétet és a tampont minél gyakrabban cserélni és azokból lehetőleg nem illatosított változatot választani. A műszálas ruhadarabokkal szemben részesítsük előnyben a jól szellőző, természetes anyagból készült alsóneműket. Vizelési inger esetén soha ne tartogassuk a vizeletet, hiszen a pangó folyadékban könnyen elszaporodhatnak a baktériumok. Fordítsunk figyelmet a hüvely- és a bélflóra egészségének fenntartására, különösen az olyan érzékeny hormonális változások időszakában, mint például a klimax, a várandósság vagy a szoptatás.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra