Elég gyakori problémáról van szó, a nők 1-2 százaléka élete során biztosan találkozik vele, egy átlagos kórházi osztályon pedig hetente legalább egy-egy érintettet biztosan ellátnak. A kockázatot növeli, ha valamilyen hajlamosító tényező is fennáll: ilyen lehet például a cukorbetegség vagy az immungyengeség.
A Bartholin-ciszta okai
Bartholin-ciszta akkor alakul ki, amikor a Bartholin-mirigy kivezetőcsöve valami miatt eltömődik, a mirigy által termelt váladék pedig nem tud szabadon ürülni a hüvelybemenet felé. Ha a felgyülemlő váladék felülfertőződik, vagy egyszerűen csak hüvelyi fertőzés húzódik rá, akkor az egész képlet begyulladhat, és néhány nap alatt tályog alakulhat ki.
A Bartholin-ciszta tünetei
A Bartholin-ciszta egy jól körülírt, feszes, bogyószerű képletként jelenik meg a hüvelybemenetnél, olyan, mintha egy kis lufi lenne. Különösebb panaszt nem okoz, egyedül tapintással érezhető.
Ha mindez eltályogosodik, akkor már iszonyatosa fájdalom is társul hozzá, a páciens járni, leülni is alig tud tőle. A genny egy idő után magától is felszínre törne, de ezt az állapotot az érintettek általában nem várják meg, a komoly fájdalmak miatt biztos, hogy időben orvoshoz fordulnak.