Sokan vannak, akik a mindennapok nagy részében, ha lehet, kerülik az édességet, amikor azonban eljön a menstruáció ideje, azon kapják magukat, hogy legszívesebben csak azt ennének. Például csokoládét, minden mennyiségben. De mi lehet ennek az oka?
„A vérzés elindulásakor egyrészt lecsökken a progeszteron és az ösztrogén hormon szintje, ami miatt megnő az éhségérzet. Másrészt megnő a stresszhormonként is ismert kortizol szintje, valamint lecsökken a jó közérzetért felelős hormon, a szerotonin szintje. Egy elmélet szerint a szerotonin szintjének növelése érdekében fogyasztunk olyan ételeket – például csokoládét –, amelyek pozitív érzéseket keltenek bennünk. Megcáfolhatatlan bizonyíték azonban egyelőre még nincs a hormonok és az édesség iránti sóvárgás közötti kapcsolatra. Sok nőre akkor is rátör a csokoládééhség, amikor éppen nem menstruál, vagy már bőven benne jár a változókorban” – idézi a Women’s Health Reema Patel dietetikust.
A szakember arról is beszélt, hogy egyeseknél a menstruáció alatt jelentkező sóvárgás egy tanult viselkedés: egyszerűen hozzászoktak ahhoz, hogy ilyenkor valamilyen édességet egyenek. Az is lehet, hogy bár szeretjük a csokoládé ízét és állagát, a fogyasztására egyfajta jutalmazásként tekintünk. A csoki ugyanis, a fentebb már említett szerotonin mellett dopamint szabadít fel, amely szintén pozitív hatással van a hangulatra.
Akármi is magyarázza a csokoládé iránti vágyat, nem kell feltétlenül rossz dologként tekinteni rá. Mint arra Laura Southern táplálkozás tanácsadó rámutatott, a csokoládé antioxidáns, így segíthet a gyulladáscsökkentésben és fokozhatja az agyműködést. Magnéziumtartalma ugyancsak magas, aminek köszönhetően nyugtató hatású és hozzájárulhat a gyorsabb elalváshoz, valamint enyhítheti az izom-összehúzódásokat, -görcsöket. A felsoroltak pedig menstruáció idején különösen hasznosak lehetnek, szögezi le a szakember.
Tápanyaghiány a háttérben
Southern szerint egyébként a menstruációkor jelentkező erős éhségérzet – amely túlmutat a csokoládé iránti sóvárgáson –, azt is jelezheti, hogy a szervezet többet igényel egy bizonyos tápanyagból. Ismert, hogy erős menstruációs vérzés esetén a vasraktárak könnyen kiürülhetnek, a fokozott éhség következésképp a vaspótlás szükségességére is utalhat. Az alacsony magnézium- és D-vitamin-szint szintén bizonyítottan fokozza a menstruáció előtt, alatt jelentkező tünetek erősségét.
A tápanyaghiányt első körben tápanyagdús élelmiszerek fogyasztásával érdemes megpróbálni orvosolni: a zöld leveles zöldségek, a belsőségek, a magvak, a hüvelyesek, a teljes kiőrlésű gabonafélék például kiválóak erre a célra. Előfordulhat azonban, hogy az étrend önmagában nem oldja meg a problémát – ilyenkor táplálék-kiegészítők szedése válhat indokolttá.
Végül, de nem utolsósorban dr. Claudia Pastorelli Mosca
szülész-nőgyógyász arra hívta fel a figyelmet: nemcsak az nem mindegy, hogy mit
eszünk, hanem az sem, hogy mikor. „A menstruáció alatt érdemes gyakrabban,
kisebb adagokat fogyasztani. Ez stabilizálja a vércukorszintet. Próbáljunk meg
ragaszkodni a magas fehérje- és rosttartalmú ételekhez, amelyek eltelítenek, és
javítják az emésztést” – tanácsolja a szakember.