Hormonális hullámvasút
Az ovuláció alatt, tehát a menstruáció előtt 6-14 nappa testünk felkészül a potenciális terhességre - magyarázza a New York-i szakember, dr. Jamé Heskett. Ez pedig nemcsak a hormonjainkra, hanem az anyagcserénkre is hatással van. A follikuláris fázisnak, azaz a tüszőérés stádiumának vége felé hormonjaink mintha hullámvasútra ültek volna. Egyszer fent, egyszer lent. Ahhoz, hogy ezt jobban megérthessük, érdemes áttekinteni, hogy ciklusunk alatt milyen hormonális változások mennek végbe testünkben.
A menstruáció első napján (az új ciklus kezdetén) a follikulus stimuláló hormon (FSH) kezd csúcsra járni, elősegítve ezzel a tüszőérést. Az FSH szintje a fázis vége felé az emelkedő ösztrogénszint hatására csökkenni kezd. Körülbelül a 14. napon következik be a tüszőrepedés (ovuláció), a tüszőből kiszabadult, érett petesejt pedig megkezdi útját a méh felé. Ilyenkor az agyalapi mirigy által kibocsátott sárgatestserkentő, avagy luteinizáló hormon (LH) veszi át a vezető szerepet, mely a petefészkek progeszterontermelését fokozza. Ennek köszönhetően az előző fázisban megvastagodott méhnyálkahártya mirigyes szerkezetűvé válik, azaz alkalmas lesz egy megtermékenyített petesejtet befogadására. Sikeres fogamzás esetén a méhlepény kezdeménye HCG (humán choriogonadotropin) nevű hormont kezd kibocsátani. Ha azonban nem történik megtermékenyítés, akkor a sárgatest visszafejlődik, a progeszteronszint csökken, s a méhnyálkahártya középső és felső rétege vérzés kíséretében távozik a szervezetből, míg a dolgavégezetlen petesejt felszívódik.
Génjeink felelhetnek érte
Visszatérve a ciklusunk csúcsán jelentkező éhségre, a tudósok még mindig csak próbálják megérteni, miként is hat a luteális fázis étvágyunkra, főképp a szénhidrátok (tészták, csokik, sütik) utáni olthatatlan vágy fokozódására. Kelly Klump, a Michigan Egyetem étkezési rendellenességekkel foglalkozó professzora szerint egyesek az átlagnál erősebben tapasztalhatják meg a hormonális változások miatt kialakuló éhséget, mint mások. Azok, akik genetikailag hajlamosabbak az étkezési rendellenességekre, nagyobb eséllyel szenvedik meg ciklusuk során a csillapíthatatlan, érzelmi-hormonális alapú éhséget .
A hormonok ki-bekapcsolgatják ezeket a géneket, jegyzi meg Klump. Tehát amikor a hormonok az ovuláció után csúcsra járnak, nagyobb az esélye, hogy az étkezési rendellenességekért felelős gének aktiválódnak. Ez a fogékonyság ráadásul elindíthat egy ördögi kört, mert - mint a professzor legfrissebb kutatásaiból kiderült - az érintettek az ovuláció után fokozott figyelmet fordítanak a súlyukra. Ez egyfajta válasz részükről a korábbi túlevésre, hiszen miután testünk parancsára sokkal több kalóriát vittünk be, elkezdünk a súlyunk és alakunk miatt aggódni.
A szerotonin és a szénhidrátéhség
Az ösztrogén- és progeszteronszint-ingadozások olyan neurotranszmittereket, azaz idegi ingerületátvivő anyagokat is befolyásolhatnak, mint a szerotonin - mondta dr. Gerardo Bustillo, az Orange Coast Medical Center szülész-nőgyógyásza. A szerotoninnak, más néven örömhormonnak pedig köztudottan főszerep jut a hangulatingadozások és az étvágy porondján. Ráadásul ez az alacsony hormonszint az oka a menstruációt megelőző, úgynevezett premenstruációs tünetegyüttesnek (PMS). Gondoljunk csak a görcsölésre, a depresszióra, a fejfájásra vagy éppen - diplomatikusan nevezzük csak így - a szeszélyességre! Ha tehát ránk tör a szénhidrátéhség, akkor lehet, hogy testünk csak a luteális fázisban csökkent szerotoninszintünket próbálja kompenzálni, a szénhidrát ugyanis képes lökést adni a szerotoninnak, ami pedig fokozza jóllétünket. Magyarán, kell az a reggeli kakaós csiga, hogy kevésbé fájjon a PMS. Ha pedig mindez nem lenne elég, akkor jó, ha tudjuk, azok, akik bármilyen okból keveset alszanak, csak tovább rontják tüneteiket.
Készüljünk fel a rohamra
Leszögezhetjük tehát, hogy a menstruáció előtti fokozott étvágy eléggé általános jelenség, nincs miért aggódnunk. Összegyűjtöttünk azonban néhány tippet, hogy még könnyebb dolgunk legyen a következő hónapban.
Ne éhezzünk
Testünk folyamatos jelzésekkel fog kínozni, ha nem kapja meg a ciklus második szakaszában a megfelelő kalória- és mikrotápanyag-pótlást (vitaminok és ásványi anyagok).
Tartsuk feltöltve raktárainkat
Próbáljunk olyan ételeket fogyasztani, melyek egészségesek, segítenek átvészelni a premenstruációs tüneteket.
Téves éhségérzet esetén várjunk 20 percet
Ha csak egy órája ettünk, de a gyomrunk máris korog, agyunk éhségérzettel kínoz, várjunk kicsit. Igyunk egy pohár vizet, mert lehet, hogy az éhség ettől is elmúlik. Ha mégsem, akkor egy kis egészséges(!) nasi átsegíthet a mélyponton.
Töltsük fel vaskészletünket
A menstruáció előtti napokban érdemes vasban gazdag ételeket fogyasztani. Hal, vörös húsok, spenót - ezekből nyerhetünk vasat, amiből jócskán vesztünk majd a menstruáció idején.
Aludjunk eleget, próbáljuk kerülni a stresszt
Ha nem pihenjük ki magunkat, az csak tovább fokozza az éhségérzetet, ahogyan az idegeskedés is. "Stresszevés" - ismerős?
Kövessük a ciklusunkat
Végül, de nem utolsósorban, érdemes egy naptárban vagy applikációban vezetni a ciklusunkat, akár figyelmeztetést is beállítani, így kevésbé ér felkészületlenül, ha valamely tünet fokozódását vagy megjelenését tapasztaljuk.
Forrás: Greatist.com