Az első és viszonylag egyszerű eset az irritáció, amit nem valamilyen fertőzés okoz. Általában azoknál fordul elő, akiknek egyébként is érzékeny a bőre vagy ekcémára hajlamos.
Az irritáció oka lehet a szőrtelenítés, vagy akár egy új, korábban nem használt tusfürdő, szappan, ápolószer, mosószer, esetleg öblítő kipróbálása. Az irritáció nem jár együtt sem váladékozással, sem pedig kellemetlen szagokkal. A kezelés első lépése, hogy megállapítsuk, mi okozta az irritációt, majd ha ez megvan, lecserélni a problémát okozó készítményt. Lehetőség szerint az intim tájékra használjunk hipoallergén készítményeket.
Bakteriális vaginózis
A bakteriális vaginózis nem szexuális úton terjedő fertőző betegség, hanem a hüvelyben egyébként is megtalálható (és a normális hüvelyflóra részét képező) kártékony baktériumok elszaporodása. Ez legalább olyan gyakori, mint a hüvelygomba, ám nem sűrű, fehér váladék kíséri, hanem sárgás és vízszerű, emellett pedig jellegzetes, kellemetlen, halra emlékeztető szag. Ez a három tünet (a folyás, a kellemetlen szag és a viszketés) egyértelművé teheti a bakteriális vaginózist. A betegség kezelése antibiotikumokkal történik, a gombás fertőzésre alkalmazott szerek hatástalanok a bakteriális vaginózis esetében.
Trichomoniázis
Herpesz
A nemi herpesz szintén szexuális úton terjedő betegség, és ennél is könnyen előfordulhat, hogy bár nem mutat valaki tüneteket, mégis fertőz. A tünetek közé tartozik az égető fájdalom, a viszketés, a nagyobb mennyiségű váladék, a láz, a fejfájás, az izomfájdalom, illetve a fájdalmas, fekélyes kiütések a nemi szerven. Aki egyszer megfertőződött a vírussal, annak a szervezetében ez ott is marad, és időről időre előjöhet. A nemi herpeszt jelenlegi tudásunk szerint nem lehet gyógyítani, de bizonyos antivirális szerek segítségével csökkenteni lehet a betegség tüneteinek súlyosságát. Azoknak, akik kisbabát várnak, különösen fontos a kezelés, mert a vírus átkerülhet a magzat szervezetébe is.
Daganatos betegség
Az idősebb nőknél az ösztrogénhiány miatt kialakuló hüvelyszárazság könnyen viszketést okozhat, de a hatvan fölötti korosztályban a viszketés, illetve a hüvelynél vagy a szeméremdombon érezhető elváltozás daganat is lehet. Ez szerencsére viszonylag ritka, és ha megfelelő időben fedezik fel, jól gyógyítható. Ehhez azonban mindenképpen meg kell azt mutatni szakorvosnak, aki biopszia után meghatározhatja a megfelelő terápiát.
Bármi is okozta a fertőzést, a megfelelő kezelés után mindenképp érdemes a hüvelyflórát helyreállítani, megvédve magunkat az újabb hüvelyi fertőzések kialakulásával szemben.