Mikor kell fogamzásgátlót váltani?

A fogamzásgátló módszerek közül a tabletták igen nagy népszerűségnek örvendenek, érdemes azonban tudni, hogy vannak esetek, amikor célszerű más gyógyszerre váltani. Nem mindegy ráadásul az sem, hogyan zajlik le az átállás.

Típustól függetlenül a fogamzásgátló tabletták hatása minden esetben megegyezik: közel 100 százalékban védenek a nemkívánatos teherbeeséstől. A külsőleg bevitt hormonok ugyanis gátolják a tüszőérlelő hormon ( FSH ) és a sárgatestserkentő hormon ( LH ) termelését, így mind a tüszőérés, mind a sárgatest képződése elmarad. Ráadásul vannak olyan készítmények is, amelyek megváltoztatják a méhnyaknyák összetételét, megnehezítve a spermiumok célba érését – valamint ez a hatás a beágyazódáshoz sem teremt megfelelő környezetet, hiszen a méh nyálkahártyája sem képes ekkor tökéletesen felépülni.

fogamzásgátló
A fogamzásgátló tablettákat csak orvosi kontroll mellett szabad lecserélni.

A fogamzásgátló tabletták fajtái

A tablettákat két nagy csoportba oszthatjuk: kombinált és minitablettákra. A különbség a kettő között, hogy míg előbbiek progeszteront és ösztrogént is tartalmaznak, addig utóbbiak csupán progeszteront. A kombinált készítmények állandó szinten tartják a hormon mennyiséget, így nincs kiugróan magas ösztrogénszint, amely kiváltaná az ovulációt. Az úgynevezett minipill viszont inkább fizikai gátat szab, mivel elvékonyítja a méhnyálkahártyát, valamint akadályozza a spermiumok feljutását, ugyanis sűrűbbé teszi a méhnyak nyákfelületét.

Mi a teendő, ha véletlenül elfelejtettünk bevenni egy fogamzásgátló tablettát?

Mikor érdemes váltani?

A fogamzásgátló tabletták közötti váltásnak több oka lehet, ám általában kellemetlen mellékhatások, magas egészségügyi kockázat, illetve szoptatás indokolja a cserét. Amennyiben mellékhatások jelentkeznek (például migrén , közti vérzés), úgy mindenképp orvoshoz kell fordulni, aki a panaszok alapján megállapítja, mely összetevő válthatta ki a zavaró tünetet, és ez alapján új készítményt tud javasolni. Ezen kívül a váltás mellett szól például a vérrögképződés magasabb rizikója: ekkor a szakember esetleg minipill alkalmazását vagy hormonmentes fogamzásgátló módszert javasol.

A váltás menete

„Fontos, hogy a váltást mindig egyeztesse orvosával, hiszen ő ismeri az egyes szerek összetevőit, hatásait” – mutatott rá dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza. Hozzátette, hogy az áttérés menete attól függ, hogy ugyanolyan típusú készítményre cserélünk-e, vagy kombináltról csak progeszterontartalmúra, esetleg fordítva.

Az első esetben ugyanaz a teendő, mintha semmi sem változna, csak a 7 napos szünet után már az új gyógyszert kell beszedni. Minipillre váltáskor nem kell szünetet tartani: ha elfogy az előző levél, már lehet is beszedni az újat. Amennyiben pedig kombináltra cseréljük le a régebbi készítményt, úgy a menstruáció első napján kell megkezdeni az új levelet, majd az előírásoknak megfelelően továbbszedni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.