Mit üzen a menstruációs vér?
Bár a menstruációs vér állagára vonatkozóan nem folytak még igazán komoly és nagyszabású kutatások, a szakértők szerint az optimálisnak tekinthető viszkozitás sűrűbb, mint a vízé, de hígabb, mint mondjuk a kecsapé. Lehetnek viszont esetek, amikor nem egészen van így.
Amikor sűrű és csomós a vér
Néha, ha a vérzés nagyon erős, kisebb, vérrögszerű csomókat találhatunk a menzeszkor ürülő vérben. A kis, körömnyi nagyságú rögökkel nincsen semmi probléma, teljesen normálisak. Viszont minél nagyobbak a rögök, annál nagyobb figyelmet érdemes fordítani rájuk. Utalhatnak ugyanis valamilyen hormonális problémára vagy kisebb jóindulatú kinövésre, úgynevezett méhfibrómára is. A fibrómák viszonylag gyakoriak, és bár komoly egészségügyi kockázatot nem rejtenek magukban, mindenképpen érdemes beszélni az orvosunkkal, ha ilyesmire gyanakszunk.
Ha híg és vizes az állaga
Vannak, akiknél ez egyszerűen csak gyengébb vérzést jelent, de más is állhat a háttérben. Ha ugyanis világos, vízszerű, de színes folyadék ürül a hüvelyből, akkor bizonyos esetekben méh- vagy petefészektumorra is utalhat. Hogy erről van-e szó, természetesen csak orvosi vizsgálattal lehet kideríteni, így ha ilyesmit tapasztalunk, minél hamarabb menjünk szakemberhez.
Csúszós, nyálkás is lehet
Ha észrevesszük, hogy a menstruáció során ürülő vér kicsit egységesebb, nyálkásabb a szokásosnál, akkor az lehet az oka, hogy a vér összekeveredett némi, a méhnyakról származó nyálkával. A nyálkát a méhhez vezető csatornában elhelyezkedő sejtek termelik, feladata pedig, hogy megvédje és segítse a spermiumokat útjuk során a petesejthez. Ha menstruációs vérhez keveredik, még nem kóros, így nem kell miatta aggódni.
Forrás: womenshealthmag.com