A hüvely egészségének megőrzéséhez a legfontosabb, hogy a hüvelyflóra érzékeny egyensúlyát megőrizzük, vagyis ne engedjük, hogy a hüvely pH-ja megváltozzon, és a jótékony baktériumok száma csökkenjen. Ezt az egyensúlyt sok dolog felboríthatja, például gyulladásos betegségek, fertőzések, szexuális úton terjedő betegségek, pszichológiai okok. Emellett például a fogamzásgátló tablettáknak is lehet ilyen mellékhatása. Megfelelő étrenddel azonban hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a hüvelyünk egészséges maradjon.
Lássuk a legjobb ételeket!
A joghurt olyan jótékony hatású baktériumokat tartalmaz, amelyek segítenek fenntartani a bél-, illetve a hüvelyflóra egészségét, megakadályozzák a káros baktériumok elszaporodását, a tejsav pedig segít fenntartani a megfelelő kémhatást és elpusztítja a betegséget okozó mikrobákat is. Naponta egy doboz natúr, cukrozatlan joghurt elegendő lehet az egészséghez.
Facsarjuk ki egy fél citrom levét egy pohár langyos vízbe, tegyünk hozzá egy kis mézet, majd ezt igyuk meg naponta 1-2 alkalommal.
A vörösáfonya levéről régóta tudják, hogy nagyon jót tesz a húgyutaknak, segít megőrizni az egészségüket, csökkenti a fertőzések kialakulásának esélyét , ha pedig már kialakult a gyulladás, akkor gyorsítja a gyógyulást. A vaginális fertőzések, gyulladások esélyét is jelentősen csökkentheti. Igyunk naponta egy pohár áfonyalevet, vagy szedjünk rendszeresen áfonyatartalmú étrend-kiegészítőket.
A fokhagyma is helyreállíthatja a hüvelyflóra egészségét
A fokhagymának immunerősítő, mikroba- és gombaellenes hatásai is vannak, így a segítségünkre lehet például abban, hogy a hüvelyt érintő betegségektől gyorsabban megszabaduljunk (illetve, lecsökkentsük a fertőzések kialakulásának esélyét). A fokhagyma rendszeres fogyasztásával ritkábban jelentkezhetnek olyan problémák, mint a hüvelytájéki viszketés, az égő érzés, a kellemetlen szagú folyás.
A szójában, illetve a belőle készült termékekben olyan fitoösztrogének találhatóak, amelyek megakadályozzák, hogy a hüvely fala túlságosan kiszáradjon - ez nagyon fontos ahhoz, hogy a betegségek ne tudják megtámadni a hüvelyt. A benne található omega-3 zsírsavak, vitaminok és ásványi anyagok gyulladáscsökkentő hatásúak, emellett segítenek a premenstruációs szindróma tüneteinek megelőzésében.
Hasonlóan jó hatású lehet a lenmag is, ebben ráadásul cink is található, amely az irritációt, viszketést is csökkenti.