A hüvely és a méhnyak mirigyei folyamatosan termelnek váladékot, amely kis mennyiségben folyamatosan távozik. Legfontosabb feladatai közé a hüvely nedvesen tartása, tisztítása tartozik, illetve a fertőzésekkel szembeni védelem: a benne található, hasznos baktériumok által létrehozott savas közeg ugyanis véd a káros mikroorganizmusok ellen.
A váladék szagtalan, színe fehér, szinte átlátszó, állaga pedig nem darabos. Mennyiségét tekintve széles képet mutat: egyénenként változó, ráadásul több tényező is befolyásolja, például a ciklus (ovulációkor és a menstruáció közeledtével nagyobb mennyiség ürül), egyes pszichés tényezők, a várandósság (ekkor is bővebb folyás tapasztalható), valamint a szexuális izgalom.
Mitől alakul ki bővebb folyás?
A váladék mennyiségét tehát több tényező is befolyásolhatja, így a bővebb folyás nem feltétlenül utal kóros folyamatokra. Sokan megijednek, amikor ciklusuk közepe tájékán jelentősebb folyást tapasztalnak, pedig ez csupán az ovulációt jelzi. Ilyenkor a nyák nyúlóssá és még inkább átlátszóvá válik. A mennyiségi változás célja, hogy a spermiumok könnyebben el tudjanak jutni a megtermékenyítésre váró petesejthez, így tehát az ilyen esetekben észlelt bővebb váladék teljesen természetes, nem ad okot aggodalomra.
Ugyanígy megrémisztheti az első gyermeküket váró kismamákat is a nagyobb mennyiségű váladék, ugyanis azt hihetik, hogy pont a terhességük során kaptak el valamilyen fertőzést. Bár való igaz, hogy a várandósság idején legyengült védekezés miatt könnyebben szaporodnak el a kórokozók, ha kizárólag az erősebb folyás jelentkezik tünetként, akkor ez normális jelenség. Ennek oka ugyanis, hogy a szervezet így próbál védekezni a fertőzésekkel szemben. Amennyiben viszont a váladék színe fehér, úgy gyulladás állhat fenn , ha pedig sárgás és rossz szagú, akkor nagy valószínűséggel gombás fertőzés áll a háttérben. "Ilyen esetekben mielőbb orvoshoz kell fordulni, mivel a felszálló fertőzés a babát is veszélyeztetheti, és idő előtti szülést indulhat meg" - mutatott rá dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Általánosságban elmondható, hogy amennyiben fertőzés áll fenn (akár gombás, akár bakteriális, akár vírusos), úgy a megnövekedett folyás mellett egyéb panaszok is jelentkeznek, például más szín, más állag, kellemetlen szag, alhasi fájdalom, viszketés, fájdalmas közösülés. Összességében tehát kijelenthető: ha valami változást tapasztalunk, akkor érdemes szakemberhez fordulni, aki fizikális vizsgálattal és kenetvétellel, esetleg tenyésztéssel felállítja a diagnózist, amelynek ismeretében megfelelő kezelést tud javasolni. Ez leggyakrabban antibiotikumkúrát, majd lactobacillus-helyreállító terápiát jelent, valamint a partner egyidejű kezelését.
A hüvelyi fertőzés kockázatát növelő tényezők:
- strandszezon
- nem megfelelő intim higiénia (beleértve a túlzott higiéniát is)
- cukorbetegség
- antibiotikumkúra
- méhszájgyulladás
- méhnyakrák
- hormonzavar