A fájdalmas szexuális együttlét a nők legalább harminc százalékát érinti életében legalább egyszer (a szakemberek szerint a valós szám sokkal nagyobb, ám sokan túlságosan kínosnak tartják, hogy erről beszámoljanak az orvosuknak). A fájdalom jelentkezhet behatoláskor, de akár akkor is, ha csak a hüvely közeléhez érnek. A fájdalom jellege lehet égető, csípő, szúró, vagy tompa, az intenzitása pedig az enyhébb kellemetlenségtől az igen intenzívig terjedhet. Milyen betegségek állhatnak a fájdalom hátterében?
A fájdalmas szex hátterében fertőzés is állhat Az égő, csípő érzés, különösen, ha erőteljes viszketéssel , illetve fokozott váladékozással jár együtt, valószínűleg gombás vagy bakteriális fertőzésre utal. Ez rendkívül gyakori. A hüvely környéke meg is duzzadhat, ki is pirosodhat. Rendkívül fontos a fertőzés megfelelő kezelése (például kúppal, kenőccsel vagy antibiotikummal), és az is, hogy a partnert is kezeljük. Egyrészt a gombás fertőzés a férfiakat is érintheti, másrészt, a partnernél nem feltétlenül jelentkeznek tünetek, azonban könnyen visszafertőzhet.
Időnként a fájdalom a hüvelyben mélyen érezhető, de csak bizonyos pozíciókban, akkor ennek oka a méhszáj irritációja. A méhszáj minimális mértékben változtathatja a pozícióját a ciklus során, és esetenként ezt "megütheti" a partner pénisze. Szerencsére, ez a fájdalom gyorsan elmúlik a pozíció megváltoztatásával, orvosi beavatkozást vagy gyógyszeres kezelést nem igényel.
A hüvelyszárazság is okozhat kellemetlenségeket. Ez a legtöbbször a menopauzával van összefüggésben (a megváltozott hormonegyensúly miatt), de fogamzásgátló tabletták, sőt bizonyos gyógyszerek is okozhatják. Ezt viszonylag könnyen lehet orvosolni, síkosítók segítségével, de ha a probléma állandósul, akkor szakorvos írhat fel például hormonpótló gyógyszert.
A behatolás során érzett súlyos, éles vagy görcsös fájdalom az endometriózis nevű betegségre is utalhat, melynél a méh belső nyálkahártyája a méhen kívül is növekedésnek indul. Ez egyéb tünetekkel is együtt járhat, például különösen erős, fájdalmas menstruációval vagy teherbeesési nehézségekkel. Ezzel a problémával mindenképpen orvoshoz kell fordulni! A kezelése történhet gyógyszerekkel, életmódváltással, de akár műtéttel is.