Ezek az eldobható eszközök azonban nem feltétlenül kímélik jobban a környezetet, de a tudatosabban gondolkodók számára nemrég megjelent egy új lehetőség is a piacon.
Az intimtölcsért összehajtott állapotban kell a hüvelybe helyezni - az eszköz használói szerint meglehetősen gyorsan elsajátítható a megfelelő módszer -, ahol "kirúgja" magát, és pontosan a helyére igazítható. A menstruációs kelyhet 8-12 óránként kell eltávolítani, majd alapos elmosást követően újra használhatóak. Az intimkelyhek több méretben is elérhetőek, és ha nem a megfelelő méretet választjuk, nagyon kényelmetlenek lehetnek.
Az intimtölcsér előnye, hogy sokkal ritkábban kell cserélni, mint egyéb női higiéniás eszközöket , ritkább az "átázás" jelensége is. Egyáltalán nem elhanyagolható a környezetre gyakorolt hatás: mivel újrahasználható, nem termel nehezen lebomló hulladékot. Bár az ára első pillantásra soknak tűnhet egy csomag tampon vagy intimbetét árához képest (a hazánkban forgalmazott intimtölcsérek ára 6000 és 10 000 forint között mozog), de hosszú távon anyagilag is jobban megéri.
Az intimtölcsér bizonyos szakértői vélemények szerint egészségesebb a hüvely számára
Az intimtölcsér bizonyos szakértői vélemények szerint egészségesebb a hüvely számára, mint az egyéb higiéniás eszközök. Mivel felfogja, és nem magába szívja a vért és a váladékokat, nem szárítja ki a hüvelyt , és nem borítja fel annak érzékeny bakteriális egyensúlyát sem. A tamponok használata során van némi esély az úgynevezett toxikus sokk szindróma kialakulására, az intimtölcsérnél ez nem fordul elhat elő.
A legnagyobb ellenérv az intimtölcsérrel szemben, hogy sokkal bonyolultabb, nehézkezesebb a felhelyezése és az eltávolítása, mint egy tamponnak (az intim betétekről nem is beszélve), és bizony sokkal több "maszatolással" járhat együtt a használata. Az intimtölcsér megtisztítása nehézségekbe ütközhet például utazás közben, hiszen a nyilvános mosdókban nem mindig van lehetőség az eszköz elmosására.
A méhen belüli fogamzásgátló eszközt használó nőknek mindenképpen egyeztetniük kell a nőgyógyászukkal arról, ha intimtölcsérre kívánnak áttérni, mert előfordulhat, hogy a tölcsér eltávolításakor véletlenül a spirált is elmozdítják a helyéről.