Összesen 2100 nőt vontak be a 30 éven át tartó adatgyűjtésbe. A tanulmányban 1962-ben, 1972-ben és 1982-ben született 19 évesek magasságát, súlyát, terhességeit, gyermekeit, menstruációs fájdalmait és fogamzásgátlási módszerét rögzítették.
A legutóbbi eredmények szerint, amelyek a Human Reproduction című szakfolyóiratban jelentek meg, a rezet tartalmazó méhen belüli eszköz használóinál nem jelentkezett erősebb fájdalom, mint a nem hormonális fogamzásgátlást (például óvszert) választóknál, illetve mint a nem védekezőknél. Sőt, a hormontartalmú méhen belüli eszköz vagy kombinált tabletta használatakor, továbbá szülés után enyhébbek a vérzéssel jelentkező panaszok.
"Óriási szükség van a menstruációs fájdalommal kapcsolatos kutatásokra. A vérzéstől szenvedő nők arányának csökkentése mérsékelné a munkahelyi és iskolai hiányzásokat, valamint visszaszorítaná a fájdalomcsillapítók fogyasztását" - mondta Ingela Lindh, aki szerint a friss tanulmány értékes információval szolgál az orvosok és a felhasználók számára egyaránt a méhen belüli eszközök megfontolásakor. "A nők gyakran rossz információkat kapnak arról, hogy az egyes fogamzásgátlási lehetőségek miként befolyásolják a menstruációs fájdalmat" - tette hozzá Lindh.