A felfázás a hólyaghurut köznyelvi neve, és pont emiatt az elnevezés miatt sokan hiszik azt, hogy ez a betegség a hidegtől alakul ki. Pedig a hólyaghurut valójában bakteriális eredetű húgyúti fertőzés, ami az esetek többségében a hidegtől függetlenül is jelentkezhet. Az esetek 80 százalékában a felfázást az egészséges bélflóra részét képező Escherichia coli, vagy rövidebb nevén E. coli baktérium okozza. A hólyaghurut akkor alakul ki, amikor ez a kórokozó a végbél környékéről a húgycsőbe, majd onnan a hólyagba jut, ott elszaporodik, és gyulladást vált ki. Mivel a nőknél a végbélnyílás, a hüvelybemenet és a húgycső külső nyílása meglehetősen közel található egymáshoz, ezek a baktériumok könnyen átvándorolhatnak egyik helyről a másikra. Ráadásul a női húgycső igen rövid, így a kórokozóknak mindössze néhány centis utat kell megtenniük a hólyagig. Ezért jóval gyakoribb betegség a felfázás nőknél.
Amikor a felfázás kezelése hüvelygyulladást okoz
Mivel a hólyaghurut bakteriális eredetű húgyúti fertőzés, hatásos és bevált fegyver lehet ellene az antibiotikum. Csakhogy az antibiotikum nem csupán a "rossz baktériumokat" pusztítja el a szervezetben, hanem azokat is, amelyekre egészségünk szempontjából szükségünk lenne. Így például megtizedelheti a hüvelyflóra jótékony tejsavbaktériumait is. Márpedig ezek a jótékony tejsavbaktériumok tartják fenn a hüvelyi savas pH-t, amely megakadályozza, hogy a női intim zónában kórokozók telepedjenek meg. Ha azonban egy antibiotikum-kúra elpusztítja a hüvelyflóra egészségét biztosító hasznos Lactobacillusok jelentős részét, akkor a hüvelyben könnyen szaporodásnak indulhatnak a káros baktériumok, aminek következményeként hüvelygyulladás, azaz bakteriális vaginózis alakulhat ki. Tehát bár az antibiotikumok kikúrálhatnak bennünket a felfázásból, ezzel párhuzamosan egy újabb nyavalyát is a nyakunkba akaszthatnak.
Jó tudni: az antibiotikumos kezelés elkerülhető
Bár az antibiotikum-szedés régóta bevált módszert a felfázás kezelésére, jó ha tudjuk, hogy a hólyaghurut megelőzésére és korai stádiumban történő kezelésére számos szelíd gyógymód is létezik. A medveszőlőlevél például nemcsak a népi gyógyászatból ismert, hanem klinikai vizsgálatokkal is igazolt hatású gyógynövény, amit kezdődő hólyaghurut esetén érdemes segítségül hívnunk. A medveszőlőlevél számos kórokozó, köztük a fertőzések 80 százalékát okozó E. coli baktérium ellen is bizonyítottan hatásos. Ráadásul közvetlen antibakteriális aktivitása mellett gyulladáscsökkentő, a baktériumok megtapadását gátló, valamint enyhe vízhajtó hatással is rendelkezik. Nem csoda hát, hogy a gyógynövény egyes standardizált kivonatait az Európai Gyógyszerügynökség hagyományos növényi gyógyszerként ismerte el.
Urzinol tabletta - az akut felfázás kezelésére
A vény nélkül kapható Urzinol tabletta medveszőlőlevélkivonatot tartalmaz, ennek köszönhetően segíthet csillapítani az enyhe hólyaghurut kezdeti, hirtelen fellépő, kellemetlen tüneteit, köztük a gyakori vizelés, sürgető vizelési ingert, illetve az égő érzéssel járó hólyagürítést. Tapasztalatok szerint a felfázás első tüneteinek - sürgető vizelési inger, illetve égő érzéssel járó hólyagürítés - jelentkezésekor elkezdett terápia néhány napon belül eredménnyel jár, így jó eséllyel elkerülhető az antibiotikum-kúra. Ha azonban a néhány napos kezelés nem jár eredménnyel, mindenképpen orvoshoz kell fordulni a diagnózis pontosítása, valamint a további kezelés megbeszélése céljából.
Ha mégis antibiotikumra szorulunk, figyeljünk a hüvelyflóránkra
Természetesen az is előfordulhat, hogy a hólyaghurutot nem sikerült korai stádiumban elcsípni, és nincs más megoldás, mint az antibiotikum-kúra. Ebben az esetben rendkívül fontos, hogy az antibiotikum szedése mellett gondoskodjuk a hüvelyflóra helyreállításáról is olyan hüvelyflóra-regeneráló készítménnyel, amely segíti a tejsavbaktériumok szaporodását a hüvelyben.
Vitagyn C - a hüvelyflóra egyensúlyáért
A Vitagyn C tejsavas hüvelykrém nemcsak a bakteriális vaginózis megelőzésében segíthet, hanem enyhíteni tudja a már kialakult fertőzés tüneteit is, sőt a visszatérő hólyaghurut megelőzésében szintén hasznunkra lehet. A Vitagyn C hüvelykrém kettős védelmet nyújt: gátolja a kórokozók megtelepedését, miközben megfelelő életteret biztosít a jótékony Lactobacillusok számára. Mindez egyedülálló összetételének köszönhető: a tejsavas hüvelykrém C-vitamin mellett ezüstöt és prebiotikumot is tartalmaz. A hüvelykrém vény nélkül kapható, a dobozban pedig praktikus, egyszer használatos applikátorokat is találunk, amelyekkel pontosan és higiénikusan adagolhatjuk a szükséges mennyiséget.