A női méh és a hüvely felső kétharmada az úgynevezett Müller-csövekből jön létre a magzati fejlődés során. A MRKH-szindróma e csövek genetikai eredetű fejlődési zavara, aminek következtében az említett képletek hiányoznak az érintettek szervezetéből. A hüvely alsó egyharmada általában csökevényes, vakon végződő szervként megmarad, de szexuális együttléteket többnyire nem tesz lehetővé.
Amennyiben nem társul egyéb fejlődési rendellenesség a szindrómához, úgy rendszerint a menstruáció elmaradása serdülőkorban az első jel, amely a problémára figyelmeztet. A diagnózis gyakran komoly lelki traumát jelent, megeshet, hogy az érintett lányok öngyilkosságot is megkísérelnek ebben a pszichés állapotban. A kezelési lehetőségek csupán a hüvely szexuális élethez megfelelő kialakítására terjednek ki, a gyermekvállalás kizárólag béranya részvételével oldható meg ilyen esetekben.
Meg lehet-e előzni Mayer-Rokitansky-Kuster-Hauser-szindrómát? Hogyan zajlik a hüvelyt helyreállító beavatkozás? Minderről részletesebben olvashat Betegségek A-Z rovatunk legújabb bejegyzésében ide kattintva .