Noha évről évre egyre többet tudunk meg az endometriózisról, még mindig sokak számára tabutémának számít. Holott ez a fájdalmas betegség becslések szerint világszerte minden tizedik reproduktív korú nőt érinti.
Mi is az az endometriózis?
Az endometriózis során a méh nyálkahártyasejtjei a méhüregen kívül máshol is megjelennek - például a petefészkekben, a kismedencei hashártyán, a bélben, vagy akár a húgyhólyagban - ahol gyulladást generálhatnak, letapadásokat, összenövéseket idézhetnek elő, rendkívül nagy fájdalmat okozva az érintetteknek. Ezek a méhen kívülre vándorolt nyálkahártyasejtek ráadásul minden hónapban - a menstruáció idején - ugyanúgy leválnak, mint a méhüregben lévők.
Sok nő évekig szenved a kellemetlen tünetektől: a diagnózisra Nagy-Britanniában például átlagosan nyolc évet kell várni. A BBC Online riportjában megszólaltatott két érintettet, akik elmesélték, hogyan nyomta rá bélyegét életükre a betegség. Egyikük, a kenyai Njambi Koikai már 17 éve él endometriózissal. Éppen az iskolába tartott busszal, amikor először érezte a leírhatatlan fájdalmat a gyomrában. Mint fogalmazott: ez volt a legszörnyűbb élménye. Olyan érzés volt, mintha sav és szögesdrót lett volna a gyomrában, miközben erősen verejtékezett.
A nőnél - aki többször megjárta a kórházat is - az évek során mellkasi endometriózis alakult ki, vagyis a méhnyálkahártya-sejtek egészen a tüdejéig jutottak. "Minden hónapban, amikor menstruáltam, a tüdőm összeomlott" - mesélte. Hiába tudta, hogy nagy a baj, az orvosok eleinte nem vették komolyan, azt állították, hogy az egész csak a fejében létezik, vagy hogy csak így szeretne figyelmet kicsikarni magának. Njambi szerint a menstruációval kapcsolatos kulturális megbélyegzés késleltetheti a diagnózis felállítását és a kezelést. Egyes kultúrákban a téma még mindig tabunak számít, a menstruáló nő pedig tisztátalannak. Az endometriózis diagnózisát az is megnehezíti, hogy sokan különösen erős menstruációs fájdalomnak gondolják, ami a havi vérzés kellemetlen velejárója.
Egy másik ijesztő történet
A BBC korábbi riportjában megszólaló 26 éves Tara Doherty szintén azok közé a fiatal nők közé tartozik, akik úgy éltek együtt ezzel a betegséggel, hogy nem diagnosztizálták időben. Először egy szexuális együttlét után érezte, hogy nagy a baj: heves alhasi görcsök gyötörték. Kínjában a fürdőszobában feküdt a földön, mert úgy érezte, különben összeesik a fájdalomtól, és addig nem is tudott felállni, amíg a görcsök nem enyhültek.
Doherty tízéves korában kezdett menstruálni, 12 évesen pedig már fogamzásgátló tablettát szedett. Évekig szenvedett a fáradtságtól, rendszeresen bekerült valamelyik kórház sürgősségi osztályára. Egy idő után a mesterségesen előidézett menopauza okozta testi-, lelki-, és hormonális változások miatt már a munkahelyén sem tudott teljesíteni. Doherty-nél végül 12 évvel az első tünetek megjelenése után diagnosztizálták az endometriózist.