Sokan tapasztalják menzesz előtt, de csak kevesen tudják, mi az oka

Szakemberek szerint a nők 70 százaléka tapasztal mellérzékenységet, mellfájdalmat a menstruáció előtt. De mi ennek az oka, és mikor kell orvoshoz fordulni a panasszal?

A menstruáció közeledtét sokféle tünet jelezheti. A legtöbben ilyenkor idegesebbek a szokottnál, olthatatlan vágyat éreznek a szénhidrátdús fogások iránt vagy különféle emésztési problémákkal küzdenek – de a mellek fájdalma, érzékenysége is a vezető panaszok között van. A kellemetlenség jellemzően a pubertáskortól a perimenopauzáig tapasztalható; a fájdalom típusa (lehet éles, nyilalló, de tompa is) és erőssége egyénenként változik, illetve olyan is előfordulhat, hogy valakinek inkább csak a mellbimbói válnak érzékennyé.

A SELF orvos által lektorált cikke azt írja, még mindig nem tisztázott, pontosan milyen mechanizmusok állnak a menstruáció előtt kialakuló mellfájdalom hátterében. Abban azonban egyetértenek a szakértők, hogy az ebben az időszakban történő hormonális változásoknak nagy szerepük van a tünet kialakulása szempontjából. „A ciklus első két hetében megemelkedő ösztrogénszint miatt átmenetileg megnőhetnek a mellek, míg a ciklus második felében a növekvő mennyiségű progeszteron a tejcsatornák kitágulását okozhatja. Mindez duzzanatot és mellérzékenységet eredményez” – nyilatkozta a SELF-nek dr. Jennifer Wider nőiegészség-szakértő.

A mellfájdalom jellemzően a menstruáció előtt 3-5 nappal kezdődik, majd a vérzés megindulása után elmúlik. „Amint elkezdődik a menstruáció, a hormonszintek lecsökkennek, ez az oka annak, hogy a mellfájdalom is megszűnik néhány napon belül” – ezt már dr. Roxanne Jamshidi szülész-nőgyógyász tette hozzá.

mellfájdalom, mellérzékenység, menstruáció
Szakemberek szerint a nők 70 százaléka tapasztal mellérzékenységet, mellfájdalmat a menstruáció előtt. Fotó: Getty Images

Egyébként az ovuláció – amely körülbelül két héttel a menstruáció előtt következik be – szintén járhat mellfájdalommal, hiszen ilyenkor is hormonális változások zajlanak a testünkben (a progeszteronszint rögtön az ovuláció után megemelkedik). A Johns Hopkins Medicine szerint az ovuláció miatti mellfájdalom vagy -érzékenység a menstruáció kezdetéig tarthat, majd a vérzés megindulása után még néhány napig fennállhat. Elképzelhető tehát, hogy azt hisszük, az utolsó menstruációhoz köthetően érzünk fájdalmat a melleinkben, pedig valójában a következő menzesz előtt bekövetkező ovuláció a "felelős" érte.

A mellfájdalom hasonló okokból kifolyólag terhesség alatt is gyakori, a progeszteronszint ugyanis tovább emelkedik a szervezetben, amikor gyereket várunk. Mint arra dr. Jamshidi rámutatott, a terhesség elején, az első trimeszterben érezhető leginkább a panasz. Emellett érdemes még megjegyezni, hogy a prolaktin nevű hormon szintjének emelkedése – amely segíti a tejelválasztást – ugyancsak szerepet játszhat abban, hogy a mellek a terhesség idején fájnak, érzékennyé válnak.

Ha nem a menzesz, akkor mi okozza?

Cikkében a SELF arra is kitért, melyek azok az okok, amelyek szintén magyarázhatják a mellfájdalmat, de semmi közük a menstruációhoz vagy a hormonszintek ingadozásához. Leggyakrabban az alábbiak állnak a panasz hátterében:

  • Sérülés. Ha megütöttük a mellüket, esetleg nemrég volt mellműtétünk, akkor normális, ha bizonyos ideig – néhány naptól akár néhány hétig terjedően – fájdalmat, érzékenységet tapasztalunk. A mellfájdalmat egyébként könnyű összetéveszteni a mellkasfalból eredő fájdalommal (a mellkasfal egy olyan, izmokból, szövetekből és csontokból álló terület, amely körülveszi és védi a szívet, tüdőt). Mellkasi izomhúzódás, a bordaporc gyulladása, csonttörés vagy éppen a mellkast ért ütés esetén például sokan hihetik, hogy a mellük fáj, pedig a kínok forrása egészen máshol van.
  • Gyógyszeres kezelés. Több olyan gyógyszer is ismert, amely mellékhatásként mellfájdalmat okozhat, így például egyes antidepresszánsok, vérnyomáscsökkentők és antibiotikumok. Ha bebizonyosodik, hogy valóban valamilyen általunk szedett készítmény magyarázza a panaszt, orvosunkkal egyeztetve le lehet cserélni a szert, de elképzelhető, hogy már az adagolás megváltoztatása is segít.
  • Túl kicsi melltartó. Ha sokkal kisebb melltartót hordunk, mint amilyenre a mellméretünk alapján szükségünk lenne, akkor a fájdalomtól kezdve a bőrirritáción át számos kellemetlen tünetet tapasztalhatunk. Nem érdemes tehát elbagatellizálni a melltartóválasztás kérdését.
  • Mellgyulladás. Amennyiben a fájdalom vagy érzékenység duzzanattal, bőrpírral és lázzal jár, dr. Jamshidi szerint érdemes orvoshoz fordulni, ezek a tünetek ugyanis mellgyulladásra utalhatnak.
  • Mellrák. Mellfájdalom esetén nem kell rögtön arra gondolni, hogy rákosak vagyunk, dr. Jamshidi ugyanakkor kiemelte: ha a fájdalom mellett bőrelváltozásokat, irritációt, a mellbimbó váladékozását észleljük, esetleg csomót tapintunk, jogosan merülhet fel a daganatos betegség gyanúja.

Gyógyszer és kevesebb kávé

Bár a menstruáció előtti mellfájdalom természetes jelenség, nem kell csendben tűrnünk a kínokat. Dr. Susan Loeb-Zeitlin nőgyógyász a nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) használatát javasolja, emellett úgy véli, a koffeinbevitel csökkentése is segíthet, mivel a koffein egyeseknél fokozhatja mellfájdalmat. Dr. Wider a meleg vizes borogatásról beszélt mint lehetséges megoldásról, mert enyhíti az izomfeszülést, amely súlyosbíthatja a mellfájdalmat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az esetek túlnyomó többségében a menstruáció előtti mellfájdalom és -érzékenység nem jelent bajt. Akkor kell orvoshoz fordulni, ha a panasz állandósul, árulta el a SELF-nek dr. Kourtney Sims szülész-nőgyógyász. „Még ha úgy is gondoljuk, hogy amit tapasztalunk, az a menstruációval összefüggő hormonális változásokból eredő fájdalom, nem árt, ha beszélünk róla orvosunknak. A szakember segíthet abban, hogy fény derüljön az esetleges háttérben álló okra, és hogy a lehető legjobb módszert találjuk meg a fájdalom enyhítésére.”

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

A felhőzet jelentősen csökken, egyre többfelé naposra fordul az idő. Egy-egy hózápor még nem kizárt. Az északnyugati szél kezdetben főleg a Győr-Szeged sávban többfelé lesz erős, helyenként viharos, majd a délután folyamán fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 7 fok között várható. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra