Sok terhes nőt érint ez a baj. Így előzd meg

A mélyvénás trombózis kialakulásának esélye a terhesség során és a szülés után lényegesen magasabb, mint egyébként. Éppen ezért érdemes megelőző intézkedéseket tenned, ha gyermekvállalást tervezel – még akkor is, ha egyébként az esetedben alapvetően nem magasabb a fokozott vérrögképződés rizikója.

Terhesség során ötször, a gyermekágyas időszakban pedig akár 12-szer nagyobb valószínűséggel keletkeznek veszélyes vérrögök, mint babavárás és szülés nélkül. Ennek oka, hogy a várandósság alatt olyan változások mennek végbe a szervezetedben, amelyek felkészítik a testedet a szülésre. Ennek azonban ára van: a többi között az, hogy megnő a trombózis esélye. A vér alvadása ugyanis ekkor fokozódik, hogy a baba világrahozatala során kevesebb vért veszítsen az anya. Ráadásul, ahogy nő a baba, úgy nyomást gyakorol a medence körüli erekre, ez pedig csökkenti a medence és a lábak vérellátását – magyarázta dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa.

Mit tehetsz a trombózis megelőzése érdekében?

Akár az eleve magasabb rizikójú csoportba tartozol – mert például volt már trombózisod, súlyos visszértágulataid vannak, esetleg trombofíliás vagy cukorbeteg vagy –, akár nem, terhességed alatt érdemes betartanod néhány óvintézkedést, hogy megelőzd a vérrögképződést. A szakember az alábbiakat javasolja.

  • Mozogj! – Az egyik legjobb prevenciós módszer a testmozgás, amely számos pozitív hatással bír mind testi, mind pszichés szempontból. Mozgás során ugyanis felpezsdül a vérkeringés, így kevesebb esélye lesz a vérnek megalvadni. Ráadásul, ha rendszeresen sportolsz valamit, akkor a testsúlyod is az optimális tartományban marad – ez szintén nagyon fontos a trombózis megelőzése érdekében. Ha korábban nem éltél aktív életet – vagyis elhanyagoltad a terhesség előtt a rendszeres mozgást –, akkor is iktass be legalább heti háromszor valamilyen kíméletes mozgásformát: sétálj, tornázz vagy járj kismamajógára!
  • Hidratálj! – A megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása babavárás nélkül is igen fontos, hiszen dehidratált állapotban a vér könnyebben „besűrűsödik”, az pedig a vérrögök melegágya. Ha várandós vagy, akkor pedig még fokozottabban figyelmed kell a sok ivásra – nemcsak saját magad, hanem babád érdekében is! Sőt: a szülés után a szoptatáshoz, pontosabban a megfelelő tejtermelődéshez is elengedhetetlen a kellő mennyiségű folyadék bevitele. 
  • Ne dohányozz! – Terhesség és szoptatás során eleve nem javasolt dohányozni, ám ennek ellenére sokan vannak, akik naponta pár szálat mégis elszívnak. Ez azonban mind a babánál, mind a méhlepényben nagy károkat okozhat. A cigarettázás emellett a trombózis esélyét is megnöveli, mivel fokozza az érfalak sérülésének esélyét, valamint megnöveli a fibrinogén szintje, amely fokozza a véralvadást.
  • Viselj kompressziós harisnyát! – A kompressziós harisnya viselése igen hatékony a trombózis megelőzése céljából, ráadásul a visszeres panaszokon is segít. Csökkenti az ödémát a lábszárban, és fokozza a keringést a mélyen fekvő vénákban is, így megszünteti ott a vér pangását. Érdemes tudni azonban, hogy ezen harisnyáknak több kompressziós fokozatuk van: terhesség és súlyosabb visszeresség esetén leggyakrabban a 2-es fokozatot javasolják.

A trombózis megelőzéséhez az emberek többségének elég csupán néhány dologra odafigyelnie, például arra, hogy ne dohányozzon, valamint alapvetően aktív és egészséges életmódot éljen. Egyeseknél azonban egy apró génhiba hatására a sokszorosára növekszik a vérrögök kialakulásának és szövődményeinek kockázata. Leiden-mutációval élő beteggel beszélgettünk.

Még egy lehetőség: az LMWH injekció

Vannak esetek, amikor a trombózis rizikója akkora, hogy az orvos LMWH (alacsony molekulatömegű heparin) injekciót javasol, amelyet általában a szülés után 6 hétig alkalmazni kell. Erre leggyakrabban akkor van szükség, ha a kismama súlyosabb trombofíliával küzd, volt már korábban mélyvénás trombózisa vagy tüdőembóliája, illetve több rizikótényező is fennáll nála van, amely megnöveli a trombózis fellépésének esélyét – ismertette a hematológus.

Az LMWH injekció nem károsítja a magzatot, így bátran alkalmazható a terhesség alatt is, de természetesen kizárólag orvosi javallatra,. A szakember dolga meghatározni a szükséges dózist, valamint az alkalmazás kezdetét és végét is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.