Veszélyesek-e a tamponok?

A tampon használatával kapcsolatban sok mítosz kering, például hogy károsítja az egészséget, felcsúszhat egészen a méh üregébe, vagy akár halált is okozhat. Mi ezekből az igazság? Valóban veszélyes tampont használni?

Halálos betegséget okoz, ha túl sokáig hagyjuk bent a tampont?

Az úgynevezett toxikus sokk szindróma egy nagyon ritka betegség, melyet a Staphylococcus aureus, illetve a Streptococcus pyogenes baktériumok melléktermékei, exotoxinjai okoznak. Az 1980-as években kiderítették, hogy a túlságosan sokáig bent hagyott tampon is okozhatja ezt a súlyos betegséget, mely időnként halállal is végződhet.

Azonban az új típusú tamponoknál már más alapanyagokat használnak, így a fertőzés veszélye minimálisra csökkent (a szakemberek szerint a tamponhasználat miatti toxikus szindróma 100 000 nőből 1-5-öt érint). A rizikó további csökkenéséhez elegendő, ha maximum 6-8 órán keresztül hagyunk bent egy tampont, ha mindig a vérzés erősségének megfelelő legkisebb méretet használjuk, és ha felváltva használunk tampont és egészségügyi betétet.Időnként azzal riogatják a fiatal lányokat, hogy azért nem szabad tampont használni , mert az felcsúszhat egészen a méh üregébe, onnan pedig csak műtéti úton lehet eltávolítani. Ez természetesen csak városi legenda, ugyanis a méhszáj "átjárója" annyira szűk, hogy kizárt, hogy egy tampon a méhbe kerüljön.

Elveszhet a tampon a méh belsejében?

Annak már valamivel nagyobb az esélye, hogy a tampon túlságosan hátracsúszik, nem lehet elérni, így kivenni sem - ez elfordulhat például akkor, ha valaki elfeledkezik a tamponról és úgy bújik ágyba a partnerével. A szakemberek szerint ha leguggolunk, és megpróbáljuk a középső ujjunkkal (általában ez a leghosszabb) kitapogatni a tampont, akkor általában óvatosan ki is tudjuk húzni. Amennyiben ez nem sikerül, a nőgyógyász néhány perc alatt el tudja távolítani a beszorult tampont.

Veszélyt jelenthet a tampon egészségünkre nézve? nőgyógyászat hüvely tampon tamponhasználat fertőzés méh
Veszélyt jelenthet a tampon egészségünkre nézve?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Allergiás lehetek a tamponra?

Nagyon kicsi az esélye annak, hogy valaki a tamponra, annak anyagára allergiás legyen. A tampon felhelyezése, használata során jelentkező kellemetlen érzéseknek gyakran jóval prózaibb oka van: nem megfelelő méretű tampont használunk, rosszul helyeztük fel, vagy a hüvelyi szárazság (melynek oka lehet például hormonális probléma). Az illatosított tamponok illatanyaga valóban okozhat irritációt, de ha a kellemetlen érzés, viszketés a menstruáció elmúltával is megmarad, keressük fel a nőgyógyászt, mert előfordulhat, hogy gombás vagy bakteriális fertőzésünk van.

Daganatos betegséget okoz a tampon?

Néhány évtizeddel ezelőttig a tamponok előállításánál alkalmazott klór miatt minimális mennyiségben a tamponban maradhatott egy dioxin nevű vegyület, melyet daganatos betegségekkel és hormonális panaszokkal is összefüggésbe hoztak. Azonban manapság a gyártás folyamán már nem használnak veszélyes anyagokat, így nem kell tartanunk attól, hogy a tampon használata miatt daganat alakuljon ki a szervezetünkben. Amennyiben mégis aggódunk, hogy a rendszeres tamponhasználat károsítja a szervezetünket, térjünk át az egészségügyi betét, vagy az úgynevezett intimtölcsér, intimkehely használatára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.