Kalapácsujj, bokaficam, fertőzések – ezek a kellemetlenségek mind előfordulhatnak, ha olyan cipőt választunk, ami akadályozza lábunk természetes mozgását. Az ortopédiai szakemberek megvizsgálták azt a négy cipőtípust, amelyeket a láb legfőbb ellenségeinek tartanak.
1. Első vádlott: a magassarkú cipő
"A magassarkú viselése egyenlő egy láb-öngyilkossággal" - figyelmeztet az Amerikai Podiátriai Társaság szóvivője. Viselése során a saroktájékon duzzanat, bursitis, csontkinövés is kialakulhat, hosszútávon pedig az Achilles-ín fájdalmas elváltozását okozhatja. A sarokvédő tapaszok némileg enyhíthetik a problémát, de tartós körömcipő-használat során a kinövés állandósulhat. További probléma az említett cipőtípus által kialakított természetellenes lábpozíció, mely miatt túl nagy nyomás nehezedik a lábközép ízületeire és a lábtőcsontokra. A tartós nyomás csonthártya-gyulladáshoz, sőt hajszálrepedéshez vezethet. Számolnunk kell a bokaficam veszélyével is, amely komolyabb esetben a bokaízület szalagjainak szakadásával végződhet.
A szakemberek azt javasolják, hogy cipőnk sarka legfeljebb 5 cm-es legyen, és kerüljük a tűsarkú cipőket, amelyeknél a nyomás egy egészen kis pontra nehezedik. A hegyesorrú cipők viselése helyett válasszunk szélesebb orrú cipőket, mivel az előbbi a lábujjakat rendellenes formába szorítja össze: ez pedig komoly fájdalmakat, továbbá a nagylábujj deformálódását vagy kalapácsujj kialakulását okozhatja.
2. Második vádlott: a balerinacipő
Ennél a cipőfajtánál a lábboltozat megfelelő alátámasztásának hiányolják a szakemberek, ami térd-, csípő- és hátproblémát okozhat. Tartós hordása plantar fasciitis-t, azaz a talpon végighúzódó izomköteg túlnyújtását eredményezheti. A különböző talpbetétek, illetve sarokbetétek használata megoldást jelenthet, ha nem akarunk lemondani kedvenc balerinánkról.
3. Harmadik vádlott: a vietnami papucs avagy flip-flop
Ebben a lábbeliben a legvédetlenebb a láb. Ha túl gyakran viseljük, ugyanazokkal a tünetekkel számolhatunk, mint a balerinacipőnél, sőt még sérüléseket is kockáztatunk, így a cukorbetegeknek az elfertőződés veszélye miatt nem javasolt a viselése. Manapság a lábboltozatot jobban alátámasztó, magasabb talpú vietnami papucsok is forgalomba kerültek: javasolt ezekre cserélni régi papucsunkat.
4. Negyedik vádlott: a platform cipő
Mivel a kemény és vastag talpszerkezet a járás mechanizmusát teljes mértékben akadályozza, egyáltalán nem javasolt a platform cipők viselése.
Ha tehát oda szeretnénk figyelni lábunk egészségére, ügyeljünk arra, hogy a megfelelő sarokmagasság- és vastagság mellett legyen jó a cipő talpboltozat-alátámasztás, és ne akadályozza lábunkat a természetes mozgásban.
Diamant Ágnes