A COVID-19 okozta szívelégtelenségtől is védenek a vakcinák

A COVID-19 súlyos szövődményeitől védhetnek meg az oltások - állítja egy frissen közzétett tanulmány.

Egy kiterjedt tanulmány szerint a COVID-19 elleni védőoltások akár egy évig is jelentősen csökkenthetik a szívelégtelenség és a fertőzéssel összefüggő, potenciálisan veszélyes vérrögök kockázatát - írja a The Guardian.

A Covid-oltások – köztük az Oxford-AstraZeneca, a Pfizer és a Moderna vakcinái – rendkívül hatékonynak bizonyultak a súlyos betegségek megelőzésében a világjárvány idején. Viszont megfigyelték azt is, hogy megnőtt az előfordulása néhány ritka szív- és véralvadási zavarnak is. Hasonló jelenséget egyébként más vakcináknál, például az influenza elleni oltások esetén is tapasztaltak. Ez a friss tanulmány a Covid-oltás általános hatását kívánta megvizsgálni, tekintettel arra, hogy a vírusfertőzés köztudottan megnöveli a szívelégtelenség és számos egyéb súlyos szív- és érrendszeri probléma kockázatát. 

vakcina
Akár egy évig is csökkenthetik a vakcinák egyes súlyos szövődmények kockázatát. Fotó: Getty Images

Az átfogó, nagyszabású kutatás során csaknem 20 millió ember egészségügyi adatait elemezték ki az Egyesült Királyság, Spanyolország és Észtország területéről.

Az eredmények szerint három-hat hónappal a fertőzés után a szívelégtelenség kockázata 39%-kal alacsonyabb volt a beoltott embereknél, mint a be nem oltottaknál, a vénákban és artériákban kialakuló vérrögök kockázata pedig 47%-kal, illetve 28%-kal csökkent. A fertőzés után 6-12 hónappal ugyanezen szövődmények kockázata 48%-kal, 50%-kal, illetve 38%-kal volt alacsonyabb a beoltott embereknél. A kutatók úgy látták, hogy a beoltottak nagyjából egy évig fokozott védelmet élveztek ezen szövődményektől azt oltatlanokhoz képest. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +6 °C

A Dunától keletre is megvastagszik a felhőzet, este már nagyrészt erősen felhős vagy borult időre van kilátás - a legtovább a keleti, északkeleti tájakon lesz fátyolfelhős az ég. Gyenge (saras) esőre a Dunántúlon, majd az északi országrészben lehet számítani. Az élénk, olykor erős déli, délkeleti szél fokozatosan veszít az erejéből. Késő este 8, 15 fok várható. Az intenzív melegedés hatására melegfronti tünetek is felerősödhetnek napközben.