Már a méhlepényből is kimutatnak mindenféle mikroműanyagokat – hívta fel a figyelmet közelmúltbeli Facebook-posztjában a Rizikometer. Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó csapat a Új-Mexikói Egyetem kutatóinak friss tanulmányára hivatkozva azt írta, hogy a 62 megvizsgált méhlepényminta mindegyikében igazolták a műanyagrészecskék jelenlétét.
Már szinte mindenhol ott van a mikroműanyag
Egyre több kutatás bizonyítja a mikroműanyagok elterjedtségét, valamint ennek potenciális veszélyeire is egyre több tanulmány világított rá. „A parányi részecskéket kimutatták már különféle fogyasztási cikkekben (pl. palackozott vízben), valamint állati és növényi eredetű élelmiszerekben is” – mutatott rá a Rizikometer.
A polietilén a leggyakoribb
Az új kutatás nemcsak azt bizonyította, hogy minden egyes méhlepényben jelen van kisebb-nagyobb mennyiségben a mikroműanyag, hanem azt is, hogy a vizsgált szövetekben a műanyag zacskók és palackok gyártásához gyakran használt polietilénből van a legtöbb (54%). Ezt követte a polivinil-klorid (PVC) és a nejlon (kb. 10-10%).